KENDİ CİNSİNİN OYUNCAKLARI

Her iki oğlum da küçükken nedense bizim mutfak eşyalarımızla oynamaya çok meraklılardı. Tahta kaşıklar tencereler, bardaklar ve kepçeler en çok sevdikleri oyuncakları olmuştu. Zavallı mutfak eşyalarımı onların elinden alabilmek için oyuncak mutfak seti bile aldığımı hatırlıyorum ama yüzüne bile bakmamışlardı.

Geçenlerde iki kızı olan bir arkadaşımla konuşurken 2 yaşına yaklaşan küçük kızının sürekli itmeli sürtmeli oyuncaklarla arabalarla oynadığını farkettiğini anlattı.
Rutin kontrolleri için kızlarını doktora götürdüğünde bu konuyu açarak? Doktor Hanım” demiş, “benim küçük kızımda galiba bir anormallik var devamlı arabalarla oynuyor ,ben ablasında böyle bir şey görmedim”. Gülmeye başlamış doktoru “Zeynep Hanım?demiş, “kızınız gayet normal eğer anormallik arıyorsanız ablasının arabalarla oynamaması?.

Evet, gerçekten de genelde kız çocukları o yaşlarda araba gibi tekerlekli sürmeli oyuncaklarla oynarlarmış, erkek çocuklar ise tencere tava gibi mutfak aletleriyle oynamayı tercih ederlermiş. Roller biraz daha büyüyünce değişiyor ve galiba ömürlerinin sonuna dek bu böyle devam ediyor

Onunla bu konuyu konuşurken yeniden hatırladım bir küçük tencereyi çocuklara tahsis edip onun içinde birlikte, küçük toplar,  oyuncak ördekler, tavşanlar ve bir sürü lego pişirdiğimizi…