KAZAKTAN KEÇE YASTIĞA

keceden yastik

Bahar geliyor, Kayseri bile güneşli son günlerde. Yakında kışlık kazaklarımızı kaldıracağız dolaplarımızdan. Kaldırırken de artık giymediklerimizi, tüylenenleri ihtiyaç sahiplerine vermek için ayıracağız.

Bu ayırmaları yaparken ; %100 yün veya yün karışımı kazaklarınızı ayırmayınız arkadaşlar, onları keçeleştirerek yastık, çanta , vs. yapmanız mümkün.

Tıpkı bu fotoğraftaki yastıklar gibi.

Alttaki resimde gördüğünüz kazağı senelerce çok beğenerek giydim, kazakları tüylendirme konusundaki özel yeteneğime rağmen tüylenmedi ama bu kez de dirseklerini eritmişim. (Dirsek çürütmek bu oluyormuş demek ki…) . Buna rağmen ilerde değerlendiririm diye duruyordu bir köşede.
yün kazaktan keçeye

Bu arada da  bir çok yerde de keçe örnekleri görüyor ve herkes gibi hayranlıkla izliyorduk. Keçe bulmaya gelince de zorlandığımızda aşikar. Üstelik yün kazakların keçeleştirebileceği de bir sır değil. Herkesin bir kazası vardır bu konuda .

Hal böyle olunca,  bu kazağı  kazasız, bilinçli olarak keçeleştirelim dedik.  Sıcak,  90 derecede ve makinanın narin ayarlarını kullanmadan yıkadık. Sürtünme olması içinde makinaya boş atmadık, eski bir kot pantalon ile attık.

Kazağı keçe olarak kazandığımız operasyondan sonra evde kullandığımız ve artık yüzlerinden sıkıldığımız yastıkların yenilenmesine geldi sıra. Keçeleşen kazak ile 2 adet 25* 20 cm ebatlarında yastıklarıı kapladık. Dikiş makinası ihtiyacımız yine depreşti . Gerçi keçeyi el ile dikmek de çok kolay. Bir kenarlarına fermuar ekledik.

yün kazaktan keçe yastık

Daha sonra işin en zevkli kısmı süslemelere geldi sıra. Düğmelerle süsledik yastıkları.

2 eski yastık ve 1 kazaktan yepyeni cicilerimiz oldu.

keceyastik

düğmeli kece yastik

düğme süslü kece yastik