KAYSERİ MANTISI

İrem Hn.ın asla “hayır” demeyeceği yiyeceklerin başında  mantı geliyor. Bizim de çok severek yediğimizi bilen sevgili eltim Kayseriye gider gitmez mantı hazırlığına başladı. Hamur kesilip mantı yapılmaya başlanınca İrem “ben de yapacam” diyerek hevesle yanımıza geldi.  Yazın yengesi  O’na nasıl yapıldığını öğretmişti. Bir yandan yapıyor bir yandan da olayı uzaktan seyretmeyi tercih eden ve ” ben yapmayı bilmiyorum” diyerek kaytarmaya çalışan   Dilek ablasına akıl veriyordu.  “Kendine güvenirsen yaparsın” diyerek yapılışını bile tarif etti. Yaptığı mantı bir tabak kadar olunca bizi beklemeden Dilek ablasının yardımıyla haşlayıp hemen yedi hanımefendi.

İşte önce İrem’in tarifi ile mantı yapımı;

Sonra da bu işin ustalarından eltimden Kayseri mantısı tarifi;

(8 kişilik)

Hamur için;

3 bardak un

1 bardak su

1 yumurta

1 kahve kaşığı tuz

İç İçin;

300 gr kıyma ,

ince kıyılmış soğan,

Toz biber

Hamur kulak memesi kalınlığından daha katı olacak şekilde yoğrulduktan sonra oklava yardımı ile açılır ve küçük kareler halinde kesilir.  Her bir parçanın içine kıymalı harçtan konularak özel kapatma şekli ile kapatılır. Maalesef kapatma şekli için fotoğraflar yardımcı olacak tarif etmesi benim için çok zor.

Merak edenler için; Kayseri mantısı için söylenen  “bir kaşığa 40 adet sığmalı” sözü kısmen doğru. İşin ustaları öyle minicik yapıyorlar ki hayretle seyrediyorum sadece.

Mantılar hazırlandıktan sonra bir tencerede suyu kaynatın  ve mantıları içine atın, harlı ateşte 10 dk kadar pişirin.

Mantılar yumuşayınca tencereden bir miktar sıcak su alıp bir bardak soğuk su ilave edin. (cansuyu denir)

Diğer bir tarafta tereyağ ve  domates salçasını  karışırarak sos elde edin. Bu sosun bir kısmını tencerenin içine alıp karıştırdığınız zaman  Kayseri mantınız hazır.

Mantının üzerine sarımsaklı yoğurt ve hazırlanan sos ilave ederek servis ediniz.  Dileyen nane de ekleyebilir.

Afiyet olsun.

Biz de mantı tarifi çok, bir de lezzetli Kastamonu mantımıza bakınız.