Kastamonu-Safranbolu’da Gezdik

Haftasonu Kastamonu’ya geldik. Yaşasın memleket! Çocuklar büyüdükçe daha bilinçli dolayısıyla daha hevesli geliyorlar anneanneleri ve dedelerini ziyaretine. Hasret başta büyüklerine tabi ama  buraların meşhur yemeklerini de çok özlüyorlar. Birkaç aydır Kastamonu pastırması, döneri ve etli ekmeğini sayıklar dururlardı. Aslında Kayseri’nin meşhurdur pastırması ve ben bir Kastamonulu olarak deplasmanda olduğumu bile bile orada da iddia ederim Kastamonu pastırması’nın daha yumuşak , daha lezzetli olduğunu, ne yazıkki bizim pazarlamamız daha zayıf olduğu için sadece Kastamonu ve çevresinde duyulmuştur ünü. 

Buraya her geldiğimizde ki şansımıza; hava bahar gibi oluyor, biz de rahatça gezebiliyoruz çevredeki gezilebilecek yerleri. Gelir gelmez bir Kastamonu turu yaptık. Buranın yöresel yemekleri muhteşem ama bizim çocukların rüyalarına giren dönerini yemeyi tercih ettik. Kastamonu’ya yolu düşecekler için öneririm mutlaka Hal  İçi’nde Naila’da döner yeyin, yemeden evinize dönmeyin. Üzerine hafifçe serpiştirilen kimyon ve beraberinde verilen incecik kıyılmış soğanla kendine has müthiş bir lezzeti var. Ordan çıkışta yine Kastamonu’nun muhteşem pastırmasını da aldık ve tabi Taşköprü’nün meşhur sarımsağını. Bir başka gün Safranbolu tarafına düştü yolumuz ama bu sefer artık içini ezbere bildiğimiz Safranbolu’yu gezmedik. Yol üzerine yapılmış olan büyük açık hava alışveriş merkezi Safran Park’ı dolaştık önce. Daha sonra Yörük Köyü’ne gidip orada etliekmek yedik. (Yörük Köyü hani Cemil İpekçi’nin memleketi olarak tanınan şu meşhur tarihi köy).Etli ekmek denince genelde Konya’nın etlipidesi gelir akla. Oysa bizim buralarda etli ekmek incecik açılan yufkadan yapılır.Yuvarlak açılan yufkanın bir yarısına kıymalı ,soğanlı iç konur, diğer yarısı bunun üzerine kapatılır. Saçta pişirilip üzerine tereyağ sürülür. Tam” yeme de yanında yat” dedirtecek bir lezzet.

Biz birkaç gün daha buralardayız, gezmeye, bizim delikanlıları gezdirmeye , yemeye yedirmeye devam, Bütün bu sevdiğimiz lezzetlerin  yanında bir de anneannemizin özlediğimiz yemekleri var ki bu gidişle ne halde dönerim artık Kayseri’ye Allah bilir…