KASTAMONU EL DOKUMALARI

kastamonu sofra beziKastamonu’ya her gittiğimde El Dokuma Atelyesine uğramadan duramam. Bu kez bu çok sevdiğim yer ile ilgili biraz araştırma yapmak istedim. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kapsamında yeralan El Dokuma Atelyesi Kastamonu Valiliği tarafından el dokumasını geliştirme projesi kapsamında açılmış. Vakıf 1997 de Beymen’le, 1998 de de Vakko’yla bir anlaşma yaparak şehre önemli bir gelir sağlamış . Her iki büyük firmanın belirli mağazalarında Kastamonu’ya ait el dokuması ürünler satılıyor.

Atelyenin bulunduğu binada  dokuma tezgahlarını da görmek istedim ,ama teşhir ve satışla aynı katta , dokumalar için iplerin hazırlandığı odayı görebildim.

Odada çalışan dört tane yaşlı teyze vardı. Yerde oturan üç teyzemden fotoğraflarını çekmek için izin istedim. Hemen eşarplarını düzeltip bana poz verdiler. Daha sonra üçü de kendi fotoğraflarını görmek istediler. Hepsine tek tek gösterdim. En arkadaki teyzem çok çirkin çıkmışım diyerek fotoğrafını hiç beğenmediğini belirtti. bunun üzerine diğer teyzeler ona biz çok güzel çıkmışız sen niye kendini beğenmiyorsun diye şakalaştılar:)

Ayaktaki dördüncü teyzem bu tezgahı öyle bir hızlı çeviriyordu ki bana poz verirken, en iyi pozu yakalayana kadar bir kaç sefer uğraştım.

Atelyenin girişinde çerçeveletilip duvara asılmış olan Sini Bezi ( sofra örtüsü) denilen örtüyü görünce çok sevindim.Çünkü ben bu örtüyü çok küçüklüğümden beri iyi bilirim. Babaannem çok kullanırdı bu sofra bezlerini. Ben de hala evimde kullanıyorum. Şimdi tabi modernize oldu, bildiğimiz pamuklu örtüler hala dursa da bunun yanında dertsizleri, leke tutmayanları da yapılıyor ama onlar eskinin pamuklu kumaşla yapılan örtüleri tutmuyor.

el dokuması motif kalıpları

Bu örtüler baskı yöntemiyle desenlendirilirmiş. Genellikle desenleri daha çok geyik ve kuş ağırlıklı olur.

kastamonu el dokumaları

el dokumaları

Teşhir ve satış yerinden çarşaftan gömleğe, şömenden perdelik kumaşa kadar her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek ürünler bulabiliyorsunuz. En güzeli hepsinin elde dokunmuş el emeği göznuru örtüler olması.