KADINDAN KENTLER- MURATHAN MUNGAN

Bu kitabı öncelikle öykülerin ünlü sanatçılar tarafından okunduğu tanıtım gecesine dair haberlerden öğrendim. Kitabı okuyabilme fırsatını ise ancak buldum.

Kadından Kentler’de nedir diye düşünüyorsunuz kitabı elinize aldığınızda. Sonra arka kapaktaki etiketleri inceliyorsunuz, beni ilk çeken etiket doğal olarak Adana Seyhan Oteli olmuştu.

Kadından Kentler 16 kentte geçen 16 farklı kültürdeki kadının hikayesinden oluşuyor. İzmir, Adana, Trabzon, Bursa, Samsun, Amasya, Ankara,Sinop, Afyon, Kırşehir, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Gümüşhane, Mersin de geçen hayatların ardından buluşma noktaları İstanbul Esenler otogarında sonlanıyor. Akıcı dille yazılan hikayelerin arasına birazcık zaman koymanızı ve üzerinde biraz düşünmenizi tavsiye ederim. Ben öyle yaptım; her bir öyküde derinlerine indiğimiz kadınlarla daha fazla birlikte kalmış ve hayatları üzerinde düşünmüş oldum böylece.

Yaşadığım şehirlerden başta memleketim Adana, Ankara ve Kayseriyi okurken o kentin içindeyim gibi hissettim. Bir şehrin bir kadına kattığı detaylar buymuş demek ki… Kayseri geleneklerindeki düğünün önemi, Adana sıcağı, kebabı ve şehirdeki yaşam öyle detaylarla süslenmiş ki Murathan Mungan bu kentlerde ne kadar sürelerde bulundu diye düşünüyorsunuz.Bir de biz kadınların ne kadar karmaşık ve birbirimizden farklı olduğumuzu.

Okuyanlar, siz de benim gibi çok beğendiniz mi bu kitabı?