İyi Uykular Çocuklar Projesi

İlk kez dün akşam saat 21:30 u gösterdiğinde televizyonun altında çıkan “Bugünlük Televizyon Yeter, Bütün Çocuklara İyi Geceler” yazısıyla birlikte sevimli logo “Tele” karakterinin yaptığı uyarıyı çok sevdim. Bana çocukluğumu hatırlattı : Ne çok severdim Adile Naşit’li Uykudan Önce’yi. Her akşam yayın saatinde kardeşimle ben televizyonun önüne oturur, acaba bu akşam ismimizi sayar mı diye merakla beklerdik. Bizim için yatma vakti televizyonda Uykudan Önce programı nın bitişi ve ekran başında kendisini izleyen çocuklarına kuzucuklarım diye seslenen Adile Teyze’nin iyi geceler cümlesiydi. Eminim bizim yaşlarda olan birçoğunuz için de durum böyleydi:)

“İyi Uykular Çocuklar” Projesini Rtük ve TVYD hazırlamış. Projenin amacı  O saatte televizyon başında olan çocuklar için yatma vaktinin geldiğini haber vermek,  aynı zamanda biz anne ,babalar için de aynı şekilde  hatırlatma yapmak. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için lütfen buraya bir tık.  Proje kapsamında İbrahim Kutluay ve Metin Akpınar da kısa videolarla ekran başındaki çocuklar için sesli uyarıda bulunuyorlarmış.  Metin Akpınar’lı videoya henüz rastlamadım ama İbrahim Kutluay’ı izledik. 

Rtük ‘ün web sitesinde yapılan açıklamada da yazıldığına göre bu projenin “Uykudan Önce programının ?Masalcı Teyzesi?, Unutulmaz Tiyatro Sanatçısı Adile Naşit?ten masallar dinleyerek yetişen bir neslin anısına, günümüz çocuklarına armağan edildiği belirtilmiş. Teşekkür ederiz efendim.

Özellikle okula giden çocuklarımızın erken kalktıkları için erken yatmaları hem beyin hem de beden sağlıkları açısından çok önemli. Erken uyumak ve özellikle karanlık bir ortamda uyumak çocuklarımızı bir çok hastalıktan da koruyor. Bu konuyla ilgili melatonin hormonu başlıklı kısacık yazımızı mutlaka okumanızı dileriz.