İster Çıngırak, İster Marakas

Kerem’in, tam sesli oyuncaklar, çıngıraklarla oynama dönemiyken bir tane çıngırak öreyim dedim oğluşa. Anne elinden ilk oyuncağıyla bol bol oynuyor, yere vuruyor ve her şey gibi ağzına götürüyor şimdilerde . Dolgu malzemesi olarak elyaf kullanmadım, yine bir geri dönüşüm projesi oldu.

Malzemeler; Boş sakız kutusu, merserize iplik, tığ ve  kutunun içerisine ses çıkarması için konulabilecek her türlü şey.

Yukardaki fotoğrafta görüldüğü gibi, dikdörtgen ve dairelerden oluşan  3 parça ördüm çıngırak için.  Sakız kutusunun içerisine boncuk, minik kinder sürpriz oyuncakları ile doldurduk. Daha önce yaptığımız marakasta , çok uzun vadeli bir oyuncak planlamadığımızdan nohut ve pirinç  kullanmıştık fakat bunda  bozulma ihtimali yüzünden bakliyat kullanmadık. Parçaları birleştirdikten sonra eliyle  rahat tutabilmesi için bir parça daha ördük ve çıngırağımızı tamamladık. Örmeyi düşünenler minik ipucu;  bitmiş dairenin ilmek sayısı ile dikdörtgen kısmın ilmek sayıları eşit olursa birleştirme daha düzgün oluyor, dairenin çap büyüklüğünden çok ilmek sayısına dikkat etmek daha iyi yani.

Aynı şekilde  2 sakız kutusu kullanılarak  marakas da yapılabilir.

Ben örgü bilmiyorum diyenler   kutuları kaplamak için, kumaş, yapışkanlı kağıt ya da keçe kullanıp, sonrasında süsleyebilirler.  Çok güzel sonuçlar çıkacaktır.