İstanbul Modern Müzesi-Sihirli Fikirler Atölyesi

 Evde yardımcımız olduğundan İrem’in tatilde yaz okuluna sabah -akşam aynı okul düzeninde gitmesini istemedim.  Hafta içi yüzsün ve bol  bol oyun oynasın, sonra haftasonları da farklı birşeyler yapmak planımız. Havuz, park ve bisikleti bir rutine bağlamış  sanki ama sitedeki sevdiği arkadaşlarının tatilde olmasından dolayı bir haftadır pek de evden dışarıya çıkmadığını farkettim. Sonra yaz tatilinin 1 ayını devirdiğimizi  tatilde İrem’le yapmayı planladığımız listede epey geri olduğumuzu  da üzülerek farkedince   cumartesi günü için İrem’e seveceği bir etkinlik buldum.  İstanbul Modern Müzesi 7-9 yaş grubu için Doğanın Gölgesi Atölyesi.

Doğanın Gölgesi Atölyesi?nde çocuklar, organik malzemelerden yola çıkarak kompozisyonlar oluşturuyorlar. Yaprak, portakal, kozalak gibi malzemelerin gölgelerini asetatlara çizerek ışıklı panolara yerleştiriyorlar. Ellerinde tuttukları herhangi bir nesnenin iki boyutlu yüzey üzerindeki izdüşümleriyle soyut resimler oluşturuyorlar. Böylece somut ve soyut kavramları ile doğal ve insan yapımı malzemeler arasındaki farklılıkları değerlendiriyorlar.

Atölye ücretsiz, 1,5 saat sürüyor, öncesinde randevu almak gerekiyor. Önce eğitmen ile birlikte müzeyi gezdi sonra  kendi çizdikleri nesnelerle doğanın gölgelerini oluşturdu. Ayrıca yaz dönemi olması sebebi ile tenha olunca nerdeyse eğitmenle bire bir çalışma fırsatı oldu (olmuş yani  teslim alırken öğrendik). Aşağıdaki çizimler İrem’in.

İrem  atölyedeyken  biz de müzeyi tek çocukla gezme fırsatı bulduk böylece. Neydi slogan? “1 çocuk hiç çocuk 2 çocuk çok çocuk”:) Ayrı ayrı bir şeyler yapınca bu öyle çok açığa çıkıyor ki…