ISSIZ ADAM

Çağan Irmak filmi olduğunu görünce gitmeliyim dedim bu filme, Zeya‘nın güzel yorumuyla da pekişti fikrim. Aslında bugün gitmeyi planlamamıştım, “Devrim Arabaları”, kişi az olduğu için iptal edilince zaten görmek istediğim Issız Adam’ı seyrettim. Çağan Irmak yanıltmadı beni, çok sevdim çok etkilendim, yazarken de hala aklım filmde bir yandan. Babam ve Oğlum , ardından Ulak filmleri gibi unutamayacağım filmler arasına girdi.  İlginç, şimdi Ulak filmi hakkında yazdıklarıma bakınca o filme gittiğimde de arada tesadüf eseri bir fırsat bulmuşum, ve bizi okumaya devam eden dostlarımızın yorumlarını gördüm yazıda, ne çok şey paylaşıyoruz birlikte, blog dünyasını bu yüzden seviyoruz.

Issız Adam hakkında konuşacak anlatacak öyle çok şey var ki ama bunu  burda yaparsam; başta filme sonra   filme gitmeyenlere haksızlık olur gibi geliyor. Bende olayın büyüsünü bozmayacak beni etkileyen detaylardan bahsedeyim o zaman dedim.

Biz kadınlar ve erkekler ilişkilere kesinlikle farklı bakıyoruz, kadınların çoğu için duygular ön planda ve net diyelim. Erkekler ise bir yerde bağlanma stresi yaşıyor çoğu kez.  (İlişkiler hakkındaki zaman zaman yazdığı yazılarını sevdiğimiz Jerence giderse mutlaka dinlemek isteriz ondan  Issız Adam’ı ondan.)

Hayata dair çok güzel detaylar yakalanmış filmde; sevgili olma, ana-oğul ilişkisi, annelerimizin sözlerini  yabana atmamamız gerektiği, hayatımızda sürelerin değil yaşananların önemli olduğu…

Çekildiği mekanlara bayıldım.

Müzikler harika. Çok sık duyacaksınız yakında, plakların bu kadar güzel sese sahip olduğunu filmden öğrendim, sıkıştırılmamış ses olduğundanmış. Semiramis Pekkan’ın, Nil Burak’ın , Ayla Dikmen’in plaklarından muhteşem şarkılar var. (  Müzikler için bloguna nostaljik bir kaset ekleyen Sevgili Dreamland‘e buyrun lütfen)

Alper’in  (Cemal Hünal)   iyi bir aşçı olması  hoş bir detay, yemeği güzel yapan erkekleri seviyoruz sanırım.

Ve Ada’nın (Melis Birkan’ın) çocuklara yönelik kostümler diken bir dükkan sahibesi olmasına, mekanına hayran oldum.  Bir gün bizim de benzer bir dükkanımız olmasına dair hayaller kurdum hemen, herşey hayal etmekle başlıyor biliyorsunuz.

Melis Birkan’ın duru güzelliği filme çok yakışmış.

Anlatmaya devam edersem olmayacak, en iyisi bitireyim bu yazıyı.

Çağan Irmak sevenler, duygu yüklü anlamlı filmleri sevenler mutlaka izleyin Issız Adam’ı. Nasıl acıtıcı bir kelime değil mi? Yalnız Adam değil, Issız Adam.