İSİM HİKAYELERİ

Lale abla, geçtiğimiz haftalarda  isim hikayeleri başlıklı bir yazı yazmış, kızlarının isimlerini nasıl koyduğunu anlatmıştı. Konuyu çok sevdiğimizden   çocuklarımızın isimlerini nasıl koyduğumuzu anlatmaya karar vermiştik ve yazı bir süredir taslakta bekliyordu.  İşte bizim afacanların isim hikayeleri;

Fulya’nın Oğulları;

Hem eşimin ismi Oğuz olduğu için, hem Kaan ismini çok sevdiğimiz, hem de Oğuz Kaan tarihte önemli bir kişi olduğu için oğlumuz olursa ismini Oğuz Kaan koymaya çook önceden karar vermiştik. Bir bebeğimiz olduğunu öğrendikten 3-4 ay kadar sonra cinsiyetini öğrenmek için doktorumuza gittik. Bir kızımız olacağını söyledi doktor bey. Evlenmeden çok önce bile  ben hep ilk çocuğumun hatta ilk iki çocuğumun erkek olmasını isterdim. Kızım olacağını öğrendiğimde belki de bu yüzden biraz hayal kırıklığına uğradım. Bir sonraki ay ve daha sonraki aylar kontrole gittiğimizde doktorumuz tespitini yineledi durdu. Bu bir kızdı. Biz de bunun üzerine kız isimleri aramaya başladık. İnternetten baktık, isim öneren siteleri araştırdık, aile büyüklerine sorduk, bir türlü kız ismi bulamadık. Son aya girdiğimizde isimsiz kızımızı tekrar kontrol ve doğum tarihini belirlemek için doktora gittik. Doğum günü olarak 4 temmuzu belirledik. haziran sonunda tekrar görüşmek üzere ayrıldık. Doğuma sadece 5 gün vardı son kontrolden çıkmak üzereydik ki doktorumuz 9 ay boyunca ultrasonda göremediğimiz bir şey!! gördü ki şok olduk.

Sonrası hızlı gelişti ve anneannemizin sürpriz oğlan ismini verdiği Oğuz Kaan’ımız zaten belli olan ismiyle doğdu. Ondan 18 ay sonra dünyaya gelen küçük oğluma ise Dedesinin ismi olan Kadir’i ve dedesi gibi Mert olsun diye ikinci ismini Mert olarak koyduk. İsmi Mert olan çok yaramaz olur diye duyduğumda iş işten çoktaaan geçmişti:)))

Allah benim gönlüme göre verdi, umarım onların hiç bir kötü gününü bana göstermez.

Özlem’in Kızı;

Bizim isim hikayemizden ziyade, bizi  o günlerin meraklı sorularından koruyan eşimle birlikte son ana kadar oynadığımız,  belirlediğimiz ismi  doğumdan sonra bildirme hikayemiz var, onu anlatayım. Kızımız olacağını öğrendikten sonra  çoğumuz  gibi uzun uzun listeler yaparak, anlamlarını araştırarak belirledik kızımızın ismini.  İsmin “olumlu anlamı” olması en önemli kriterimizdi. Zira ikimizde isme çekmeye çok inanıyoruz.  “Cennet Bahçesi” anlamında “İrem” ismi bu şekilde belirlendi. Zarife rahmetli kayınvalidemin adıydı.  Zarife İrem hanım böylece çift isimli doğdu.

Ama kızımız doğup hastane odasına gelene  kadar kimse öğrenemedi belirlediğimiz isimleri. Hamileliğin son günlerinde en çok sorulan sorulardan birisi “adı ne olacak” oluyor doğal olarak. Biz  sanırım  bu konuda yorum istemediğimizden  her sorana ” Maya” diyorduk. Yanlış anlaşılma olsun istemiyorum şimdi,  Maya  ismini şimdilerde çok seviyorum, o zamanda seviyorduk ama biraz fazla cesur geliyordu. Lütfen Maya isimliler alınmayın bu yazdıklarıma.  Hele büyüklere isimden bile gelmiyordu. Annem “ne o maya ( hamur mayası) gibi” diyordu.  Canım anneciğim yine de “siz bilirsiniz “lafını da eklemeyi de ihmal etmiyordu.  Bir başkası Arı maya mı diyordu.   Doğumdan sonra “Zarife İrem” ismini duymak onları  rahatlattı anlayacağınız.

NOT: Yorumlarıyla bunun bir mim olabileceğini söyleyen arkadaşların dileğiyle şunu eklemek istedik. Lale Abla da bu sobe olsun demişti. Biz de devam ettirelim o zaman İsteyen arkadaşlar  İsim hikayelerini  sitelerinde yazarlarsa çok seviniriz.