İMBATTA KARANFİL KOKUSU- SELMA FINDIKLI

imbatta karnfil kokusuİzmir, üniversite yıllarında arkadaşlara yaptığım kısa süreli gezilerle az da olsa tanıma fırsatı bulup hayran olduğum bir şehri ve acil italyan vizesi almak için zorunlu yaptığım son ziyareti hatırlatıyor. Acentaya güvenmeyen genel müdürüm “Git ne yaparsan yap al şu vizeyi, seni o uçakta göreceğim” demişti. Bu sözler üzerine hem gergin bir bekleyiş yaşamış hem de saat başı açtığı telefonlara durum raporu vermek zorunda kalmıştım. İş hayatını abarttığım zamanlardı onlar, şimdi olsa keyfini çıkarırdım bu kaçamağın.

İzmir’in bende ifade ettikleri yukardakilerle sınırlı ama ” İmbatta Karanfil Kokusu” İzmirlilere çok şey ifade edecek ve sadece izmirlilerin değil herkesin keyifle okuyacağı bir kitap.

1863’den ikinci dünya savaşının başlangıcına kadar ki dönemde, İzmir ve burda yaşayan halk üzerinden kısa öykülerle anlatılıyor. İzmir’de yaşayan Türkler, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Levantenler, Beyaz Ruslar, … Her kültürün izlerini, birarada yaşamalarını, zaman içinde birbirlerine yabancılaşmalarını görebiliyorsunuz hikayelerde. Her bir hikayede de o döneme ait tarihten de parçalar buluyorsunuz. İzmir’in işgal attındaki günlerindeki acıya, Cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarının coşkusuna siz de ortak oluyorsunuz.

Dili çok yalın ve akıcı.

Selma Fındıklı’ya 2007 Sait Faik Öykü Ödülünü kazandıran bir kitap ayrıca.

Malum yasa dolayısıyla beni çok etkileyen kısımlarından birinden alıntı yapıyorum.

(izmir’in işgalinin anlatıldığı bir bölüm)…Kumandanları Zafiros, bunun işgal sayılamayacağını, binlerce yıllık ata yurduna yeniden ayak bastıklarını buyırmuş… İzmir Rum Metropoliti Hristos Tamos da aynı yüce duyguyla şehre giren orduyu takdis etmiş… Herkes kendi toprağını geri istese, dünya çıfıt çarşısına döner be!

Umarım bizim çıfıt çarşısına dönen sorunlarımız bir an önce çözüme kavuşur.