İlkokul İçin 5buçuk Çok Erken

Bizi takip edenler bilirler 3 okullu çocuğumuz bir de 3,5 yaşında miniğimiz var. Benim kızım 8 yaşında, ilkokul 2. sınıfa gidiyor. 5 yaştan itibaren kreş ve anaokuluna devam etti. Ondan önce yanımızda Ayfer ablamız vardı ki, kendisi sıkı okul öncesi eğitimcidir, o dönemde bizimle olması tamamen tesadüf ve bizim sanşımızdır. Varmak istediğim nokta şu;  kızım anaokulunu bitirdiğinde, ” Artık tamamdır, ilkokul 1.sınıf  bize vız  gelir demiştim” El kasları gelişmiş temel becerileri edinmişti ne de olsa. Ama gel gör ki 1. sınıf başkaymış. Çocuklar disiplin içinde oturamıyor,  tek sayfa çizgiyi bile saatlerce sürede bitiremiyormuş. Yoruluyorlar, sıkılıyorlar, oyun istiyorlar, evde yatıp çizgi film izlemek muhteşem görünüyor onlara, vs. vs.  Fulya’cım boşuna yazmamıştı “1.Sınıfta Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı” yazısını.+6 yaş çocuklarımız için ne kadar okul öncesi eğitimlerini tamamlamış olsalar da  zor bir dönemdi  1. sınıf  olmak ve okul disiplinine alışmak.

Bütün bunlardan yola çıkarak, bizzat kendi tecrübelerimle (masa başında  alınan kararlarla değil) küçük oğlumun 5,5 yaşında okula gitmesini istemiyorum, çoook erken olduğunu düşünüyorum .   Erken olduğunu biliyorum, yaşadım çünkü. 4+4+4  e bir  yorum yapmıyorum, görmek lazım sistemi ama lütfen okul öncesi çağdaki çocukları 1. sınıfa sokmasınlar.

Siz de benzer düşünceler içindeyseniz Dilimdenyazıya Düşenler önderliğinde bir çok blogger annenin desteğiyle oluşturulan İlkokul için 5 buçuk çok erken bildirgesini okuyun, imzalayın ve tabi ki paylaşın. İşte şimdi hemen buradaki linkten  imzanızı atabilirsiniz.

Son tarih 09/06/2012