İLK RESİMLİ ANSİKLOPEDİM-DOĞA

“Winnie ve Arkadaşlarıyla  İlk Resimli Ansiklopedim-Doğa”yı   satın alalı 1 yıldan fazla oluyor.  Ebeveynleri olarak  büyük bir heyecanla beğenip almıştık. Bizler  ansiklopedilerle büyüdük belki ondandır. Ama bizimki hiç oralı olmadı kitapla. Winnie the Pooh karakterinin diğer dergi ve kitaplarını beğenmesine rağmen  ansiklopedi ilgisini çekmedi. Kaç gece, “Gel  bu kitabı okuyalım, senin sevdiğin şeyler var” dediysem de nafile. Taa ki geçtiğimiz 1 aya kadar, önce kendisi incelemeye başladı odasında sonra her bölüm sonunda olan soruları birlikte yapalım dedi.  Başladık böylece kısım kısım okumaya.  Doğa en sevdiği konulardan, merakını giderecek çok şey olduğunu keşfetti kitapta.  Biraz yaşla alakalı diye düşündüm sonradan ilk ilgisizliğini.

Kitap mevsimler, bitkiler, toprak, su , gökyüzü bölümlerinden oluşuyor. Her bölümün içinde de  Winnie ve arkadaşlarının önce anlatımı , ilginç  sorular ve bölüm sonlarında   bilmecelerden oluşuyor.

ilk ansiklopedim

Fotoğrafların hepsi birbirinden harika. İçerik  tam çocuklara göre basit , kısa ve anlaşılabilir bir sırayla devam ettirilmiştir.  Bitki nedir? Meyveler,  ağaçlar, otlardır deyip geçmiyor; bitkiyi bitki yapan şeyleri de onların anlayacağı düzeyde maddeler olarak veriyor ve başlıyor tohumdan itibaren anlatmaya.

winnie ilk ansiklopedim

Aralarda güzel sorularla ilgi çekiyor.  Neden kazlar ‘V2 şeklinde uçarlar? Yıldızlar gündüz nerededir?  Bitkiler ne yer gibi?

Okul öncesi ve ilkokulun ilk yıllarında severek okuyacakları bir ansiklopedi.

Aynı serinin bir de “Hayvanlar” ı vardı, bizde yeterince hayvan üzerine kitap olduğu için “Doğa” yı tercih ettik. Ucuz bir kitap olmadığını hatırlıyorum ama değdiğini düşünüyorum.