İKİ KİŞİLİK YALNIZLIK-SİNAN AKYÜZ

Atv maceramız boyunca bana eşlik eden kitap oldu “İki kişilik yanlızlık”. Sabah uçakta İstanbul’a giderken başladım okumaya, program sonrasında beni havalimanına bıraktıklarında uçak vaktine kadar ve Kayseri’ye uçuşum boyunca okudum. Kayseri’ye inişe geçtiğinde uçak, ben kitabı bitirmeye yaklaşmıştım.

Yazara ait okuduğum ilk kitap iki kişilik yanlızlık. Bir kaç arkadaşımın tavsiyesi ile elime aldım ama çok da hoşnut başlamadığımı ifade etmeliyim. Aslında başladığım kitabı bitirmek zorunda olduğum gibi bir takıntım olmasa, belki de bitirmez yarım bırakırdım. Gerçek olaylar üzerine yazılmış bir kitap olması güzel ama yazılışı sanki biraz aceleye gelmiş ve daha çok ticari kaygılarla yazılmış gibi. Konu güzel ama keşke daha ince ve özenli işlenseydi. Kurguda da bariz hatalar göze çarpıyor öncelikle, bir de kişiler arası diyaloglar da birden konudan konuya ya da kişiden kişiye geçebiliyor, şimdi kimden bahsediyor diye geri dönüp tekrar okuyarak anlamaya çalışıyorsunuz.

Argo ve küfürlü konuşmalar beni her zaman rahatsız ettiği için belki, bu kitapta da karı koca arasında geçen diyaloglarda bu tarz konuşmaların gereksiz yere ve çok fazla verilmiş olduğunu düşünüyorum.

Kitabı özellikle de hikayeye Fazilet isimli karakterin katılmasıyla merak ederek okuduğumu da itiraf etmeliyim . Çok kolay ve çabuk okunması iyi oldu benim için aslında, fazla kafa yormadan bir çırpıda okudum. Kitabın sonu da umulmadık şekilde bitiyor ve yine orda da kurgu hatası var bana göre.

Benim, arkadaşlarıma tavsiye edeceğim kitaplar arasında değil.

Kitabı daha önceden okuyanlar varsa görüşlerinizi bekliyorum.