HORTON

hortonGünlerdir evdeki yerleşme faslından sıkılan kızım ve ben hafta sonu hava da kapalı olunca kendimizi sinemaya attık. Taşınmada en çok çocuklar etkileniyorlar , mümkünse onlar için anneanne, babaanne, teyze, hala…dan destek almayı tavsiye ederim. Benim sağolsun anneciğim yanımdaydı ama yine de çocuklar kendi alıştıkları düzeni bulamayınca olur olmadık şeylere kızıyorlar.

Dolayısıyla, hangi film olsa hoşumuza gidecek bir moddaydık evden dışarı çıktığımızda. Bunun üzerine, bir de güzel doğa manzaralı sevimli hayvanların olduğu HORTON‘u seyretmek çok keyifli oldu.

Dikkatimi çeken bir şey oldu sinemada; çocuklarını , yeğenlerini getirenlerin dışında sadece kendileri için animasyon seyretmeye gelen gençler de vardı. Demek ki yalnız değilim dedim, çünkü bu animasyon filmlerine kendimiz için mi çocuklar için mi gidiyoruz karışıyor zaman zaman.

Horton’un konusuna gelince;

Amerikalı yazar ve karikatürist Theodor Seuss Geisel’in (Dr. Seuss’un) sevilen masallarından biri yayınlanmasından 50 yıl sonra animasyon olarak canlandırılıyor.

Sevimli filimiz Horton,bir toz zerreciğinin sesini duyar ve ona yardım etmesi gerektiğini düşünür ve yardım için söz verir. Verdiği sözü tutmak için her türlü sıkıntıyı ve tehlikeyi göze alır.

Gördüğümüz dünyanın dışında farklı yaşantıların olabileceği anlatılıyor filmde, çocukların hayal gücünü destekliyor bu anlamda. Sürükleyici konusu ve yalın anlatımının da etkisiyle filmi kopmadan izledi kızım. Herkese tavsiye ediyoruz Horton’u.

NOT: Horton adını nerden bulmuşlar acaba, türkçe hortum kelimesine yakınlığı ve fil hortum ilişkisinden dolayı şirin olmuş.