HİDRONEFROZ ŞÜPHESİ VE ÜFÜRÜM

Kerem’de  gebelikte teşhis edilen hidronefroz  şüphesi vardı.  Yeni duyanlar için; hidronefroz,  böbrekte oluşturulan idrarın atılımında, engel oluştuğunda böbreğin atılamayan idrarla genişlemesi durumuna deniliyor (Kaynak). Kerem’in idrar yolu kanallarında  da bir genişlik tespit edilmişti. Bu yazımızda da yazdığım gibi doğumdan sonra sünnet yaptırmış ve  5. gününde yapılan ultrasonda, idrar kanalındaki genişlemenin  çok düşük çıkması ile  çok  sevinmiştik.

3. ayını doldurduğu, geçen hafta gittiğimiz kontrol randevusunda çekilen ultrasonda, böbrek  çaplarında problem olmamakla birlikte her iki  idrar yolu   kanalında,  9-11 mm lik genişlemeler tespit edildi.  Tekrar başa döndüğümüz için üzüldük, sünnet sonrasında düzeldiğine inandırmıştık kendimizi ve bu sonucu  beklemiyorduk.

Ardından yapılan idrar testi ve kültürü sonuçlarımız temiz çıktı, bir enfeksiyon olmamasına sevindik. Sebebinin tam tespiti için geçen cuma voiding denilen bir işlem yaptılar. İdrar yoluna takılan bir sonda yardımı ile mesaneyi  renkli sıvı ile doldurup,mesanenin boşalması izleniyor,  kanallardan böbreğe kaçışın olup olmadığı kontrol ediliyor ve değişik aşamalarda röntgen çekiliyor.  İçerde olan kişinin, filmlerin oynamaması için sıkıca tutması gerekiyordu bebeği. Benim bu tip durumlarda dayanınıklığım az olduğundan, işlemler sırasında  eşim Kerem’in yanındaydı. Dışardan ağlamalarını dinledim canımın, umarım yanında olmadığım için beni affetmiştir. Bu röntgen sonucunda tek  böbrekte çok küçük bir miktarda  geri kaçış tespit edildi.     Voiding işlemini yaptırdığımız Kadiköy Şifa hastanesi bu konuda başka bir kurumdan destek alıyormuş, öncelikle birlikte çalıştıkları çocuk nefrolojisi uzmanı ile görüşeceğiz.  Sonrasında 1 doktora daha gitmeyi planlıyoruz. Bizi bir nebze rahatlatan radyoloji sonucuna tam olarak sevinelim mi bilemedik yani.

Bir de 3 aylık kontrolunde kalbinde bir üfürüm duyduğunu söyledi doktorumuz. Bebeklerde görülenlerin çok büyük kısmı masum üfürümlermiş  kendiliğinden düzelirmiş.  Net tespit için EKG çekilmesi ve çocuk kardilogunun görmesi gerekiyor.  Bize  öncellikle hidronefroz şüphesi ile ilgilenmemizi  tavsiye etti. Şu  çocuk nefrolojisi randevumuzun ardından üfürüm için başka bir çocuk doktoruna gideceğiz. Bu arada adını vermesem daha iyi, İzmit’te rutin kontrolleri için gittiğimiz doktor üfürümle ilgili bir şey dememişti. Hidronefroz şüphesinden dolayı biz 3 aylık kontrolumuzde Kadiköy Şifa ya gittik. Burdan gelmeye çalıştığım sonuç şu ki; doktorunuzdan kesin olarak emin değilseniz bir kaç farklı doktorla check etmekte fayda var.

‘Hastalık değil, hasta vardır’ derler ama bu iki konuda da tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok sevinirim, insan ihtiyaç duyuyor. Hepinize sağlıklı günler diliyorum

Gelişmeler hakkında yine yazarım.

İlave: 2. Kontrol Burada

3. Kontrol: Burada