HAVLU KENARI SÜSLEME

Ortaokul çağlarındayım. Annemle birlikte bir yakınımızın evindeyiz.  Evin nişanlı genç kızının yakın zamanda düğünü olacak biz de o yüzden oradayız-“Kızımın çeyizini göstereyim sana Ayşe Hanım” diyen ev sahibi teyze, kocaman bir koli getiriyor önümüze. Koca koli, nerdeyse bir çamaşır makinası kutusu falan büyüklüğünde. O zamanlar bu işlerden hiç mi hiç anlamayan ben “Bunun içinden neler çıkar acaba”,  diye merakla bakıyorum. Teyze özenle açıyor koliyi, koli açılınca içinden neredeyse yüzlerce havlu çıkıyor.  Her biri ayrı ayrı el emeğiyle kenarı süslenmiş yüzlerce havlu. Bu kadar çok havlu olmasına anlam veremediğim halde o an susuyorum ama ordan çıkınca anneme “çok anlamsız bulduğumu” söylemeden edemiyorum çeyiz diye sadece bir sürü havlu yapılmasının.

O kadar abartı olmasa da ben de değişik ve güzel bir havlu gördüğümde almadan duramıyorum. Bir gittiğimde Koçtaş’ta kenarı taşlarla süslenmiş el havluları görünce de satın aldım henüz kullanmaya kıyamadım ama bir benzerini mutfak havlularımın kenarında da uygulayabileceğimi düşündüm.  

Fotoğrafta görülen şekilli parlak taşlardan aldım. Bu taşlar sıcak ütüyle her kumaşın üzerine yapışabiliyor. Deseni bozmadan küçük parçalar halinde kesip havlunun kenarına dizdim. Havluyu ikiye katlayıp üzerinde sıcak ütüyü biraz tuttum, tuttum diyorum çünkü eğer  ütüyü ileri geri gezdirirseniz taşlar kayabiliyor.

Taşlı,süslü havlumu makinede yıkadığım halde hiç bozulma olmadı.