GÜLLAÇSIZ RAMAZAN OLMAZ

Ramazanı bağ evinde kalabalıkta tutmak çok zevkli diye bahsetmiştim ya hani, her gece sahur vakti stres yaşadığım da bir gerçek. Telefonumun alarmını ayarlarken uyanamazsam diye aklımdan geçiyor onun stresiyle yatıyorum. Çoğu zaman kabus görüyorum, sabah olmuş kalkamamışım, beni boşverin benim yüzümden kimse kalkamamış.

Geçtiğimiz haftasonu sahur için bulgur pilavı yapmam istendi. Yatmadan önce soğanını kavurdum, biberini domatesini ekledim, sıcak sıcak yemek için bulgurunu sahurda koyup öyle pişirecektim. Saatimi kurdum ve yine “ya uyanamazsam” stresiyle yattım vee korktuğum başıma geldi. Normalde gece sahura 1 saat kala kalkıyorum , sofrayı hazırlayıp ev halkını uyandırıyorum. O gece kalkmam gerekenden tam kırk dakika sonra imsak vaktine yirmi dakika kala uyandım. Saate baktım, tekrar baktım inanamadım. Aceleyle kalkıp eşimi ve diğerlerini uyandırdım. Bulgur pilavının hevesiyle yatıp, geç kalktığımız için pilavdan vazgeçip evde ne varsa alelacele yedik ve sahurumuzu yaptık. Ertesi gün hepimiz için zor bir oruç oldu ne yazıkki.  Bulgur pilavımızı ertesi gece sahurda yedik. Bizim evde sahurların olmazsa olmazı oldu bulgur pilavı. Bir de Ramazanın da olmazsa olmazı varki; o da güllaç.

Geçtiğimiz sene Portakal Ağacı‘nın sitesinde görüp uyguladığımız tarifi çok beğenmiştik. Bu sene daha fırsat bulamadık evde yapmaya ama hem yapılışı hem de lezzeti çok hoş çok farklı bir tarif.

Bizim gibi güllaç sevenlere bir de böyle denemelerini mutlaka tavsiye ediyoruz.

Hayırlı ramazanlar