Grip Çayı

Tüm cumartesiyi grip sebebiyle yatarak geçirdim. Aslında perşemden belliydi, cuma şirket doktoruna görünüp  reçetemi  de almıştım. Ama gün içinin koşturmacası  ve cuma akşamının mutluluğu ile çıkışta kendimi iyi hissettiğim için eczaneyle uğraşmadan evime döndüm. Zaten ilaçlara  mümkün olduğunda uzak durduğumdan hiç boşuna antibiyotik başlamayacaktım. Cumartesi  sabah gözlerimi açacak gücü bile bulamadım oysa:(  Gün boyu doğal sıcak şeyler yaptı Gürcü yardımcımız,  kendisi doktor ve  doğal tedavi yöntemlerini bizden çok daha iyi biliyor. Evdeki malzemelerle yaptığı iki grip çayını  paylaşayım istedim. Bu arada ilaçlarıma da başladım mecburen.

İlk çay kuru incir, limon, bal ve karanfilden oluşuyor. Ben içine  zencefil de ekledim sonra . Bu  çay malzemeleri hazırlayıp direk sıcak döküp 5 dakika kadar demlenme süresinden sonra içime hazır oluyor.  Her seferinde taze hazırlamak iyiymiş,  ölçüleri kupanıza göre  kendiniz oluşturabilirsiniz.

Diğerini ise ayva ile hazırladı.  Ayvanın öksürüğe iyi geldiğini zaten çoğumuz biliyoruz  bana farklı gelen yapılışı oldu. Ayvayı yıkayıp   7-8 parçaya dilimledi, kabuklarını soymadı ve çekirdeklerini çıkarmadı. Asıl öksürüğe  kabukların ve çekirdeklerin geldiğini  söyledi. Küçük bir tencereye  suyun için dilimlenmiş ayvaları koydu, bal , limon ve karanfil ekleyerek kaynattı. Sıcak sıcak içtim.

Bu çaylar grip anında tek başına birer tedavi olamayacaklardır ama en azından çok iyi takviye olabilirler.  Ayrıca  koruyucu kış çayı olarak akşamları herkesin seveceğini düşündüğüm kadar lezzetliler.