GÖZ TEMBELLİĞİ

Sene 1992; üniversite 1. sınıfım ve gözümde çıkan arpacık sebebiyle girdiğim göz kontrolünde ilk kez “göz tembelliği” kavramını duyuyorum. Doktor Bey sol gözümün neredeyse görmediğini, çocukluktan kalan bir sorun olduğu ve maalesef tedavisinin de artık mümkün olmadığını söylüyor. Belki yeni laser teknolojilerinin çözüm olabileceğini söylüyor. “Anne ben görmüyor muşum” diye ağlıyorum telefonda. ( Hayatımızın en güzel zamanlarında ne çok şey bulurduk ağlayacak?) Şimdi üniversiteye kadar hiç mi farketmedin, arpacık için göz kontrolune gittin bunu nasıl ihmal ettin demeyiniz lütfen. Hemen cevaplayayım; Sağ gözümü kapattığım ve sol gözümle görmeye çalıştığım zaman puslu görürdüm ama sanırım ailede kızkardeşimin yaşadığı şaşılık tedavisi daha ağır basmış ve üzerine 2 gözüm açıkken herhangi bir görme problemim olmadığı da eklenince ihmal edilmiş, ihmal etmiştim. Aslında arpacık sorunu da küçüklüğümde sık yaşadığım bir sorundu, kampus içindeki medikoyu ziyaret sebebim ilaç ve rapordu.

Sene 2008; geçen hafta bir iş görüşmemde, zorunlu yaptırdığım göz kontrolünde makinada sol gözüm 6 numara çıkıyor. Sol gözümde tembellik var diyorum doktora. Tam mı yarım mı diye soruyor ve şu bildiğimiz klasik duvardaki harfleri okumamı isteyerek kontrole devam ediyor. Sol gözümle okuyamıyorum, nerdeyse görmüyor diyor aynı şekilde. Işığı ve küçük olmayan objeleri seçebiliyorum sadece. Gözlüğü de yine önermiyor, tek göz ve yüksek numara olduğu için. Bu geçen zaman içerisinde, Göz tembelliği (amblyopi) çözümü için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamış, ileri yaşlar için.

Ve şimdi tüm bunları anlatmamın asıl sebebine geliyorum.

Çocukluğun erken döneminde sağlıklı görmenin sağlanamamasıyla oluşan, toplumda %2-3 oranında görülen bir durum olan Göz Tembelliği , çocukluğun erken yaşlarında tespit edildiğinde , tedavisi mümkün olabiliyor. Fakat 9 yaşından sonra görme sisteminin gelişimini tamamlamasıyla tedavi mümkün değil. 4 yaşına kadar çocukların gözlerinin muayene ettirilmesi öneriliyor. Ailede göz tembelliği yaşayanlar için risk daha da fazla.

Göz tembelliği ile ilgili daha fazla bilgiyi google dan girerek bir çok siteden ulaşabilirsniz.

Yıllar önce çözümü mümkün olmayınca unuttuğum bu sağlık problemim tekrar karşıma çıkınca bu sefer bir anne olarak panik yaşadım. Riski fazla söylendiğine göre, acilen muayene ettireceğim, inşallah bir sorun çıkmaz. Sizlerin de aynı hassasiyeti göstereceğinizi biliyorum.

Fotoğraf alıntıdır.