GÖÇ YOLLARI

yolYeni Yıl Kartları yazımızda da yazmıştım , ortaokul lise yıllarında nerdeyse bitişik yaşayan büyük bir aileden sonra şu anda ailemizden ve sevdiklerimizden uzaklarda yaşadığımızı. Ailemden uzakta yaşamanın doğal sonucu olarak, artık tam olarak nereye ait olduğumu bilmiyorum.

Memleketime Adana’ya gittiğimde evimi, evimdeyken de ana kucağımı ve yine farklı şehirlerde yaşayan kardeşlerimi özlüyorum. Hep özlem hep özlem. Tıpkı adım gibi, rahmetli babaannem de bu yüzden koymamış mıydı bu adı bana. Uzakta olan oğlunun ilk çocuğunu özleyeceğini düşünüp adı, “Özlem” olsun demişti. Beni mi özleyecekler, ben mi özlenen kişi olacaktım acaba canım babaannemin kafasında. Neyse bu adına çekme olayı farklı ve çok uzun bir konu.

“Kayseri de nasıl yaşanır” diyerek 3 yıl önce bu şehre yerleştiğimiz de nerdeyse her hafta sonu Adana ya kaçan biz , zamanla alıştık bu şehre.

Gerçi kayseri bizim bilmediğimiz bir şehir değildi, eşim kayserili ama O da 10 yılı aşkındır kayseriden uzaktaydı.

Çok güzel dostlar edindim bu şehirde, başta canım ortağım, Fulya’cım.

Kızımın büyüme sürecince bol miktardaki parklarına, yeşilliğine minnettar oldum.

Adana’dan sonra soğuk kış günlerinde sıcacık evde oturmaya, aynı şekilde yazın da klimasız ortamlarda yaşamaya alıştım.

…..

Ama yine yol göründü bize, Kayseri’de son günlerimi yaşıyorum arkadaşlar.

Taşınma yaklaştıkça da  herşey daha bir farklılaşıyor gözümde; şehre, yola, evime, arkadaşlarıma daha bir başka bakıyorum. Gitmek mi zor kalmak mı bilinmez ama benim gitmem gerçekten pek kolay olmayacak.

Yeni şehrimiz İzmit, küçük bir ihtimalle de istanbul anadolu yakası, henüz ev bulma işimizi netleştiremedik. Eşimin iş durumu İzmit de oturmanın daha mantıklı olduğunu söylese de benim netleşmeyen iş arayışlarımla belirginleşecekti her şey fakat sanırım buna zaman kalmadı ve İzmit’e yerleşeceğiz. İstanbul’da yaşayan kızkardeşime , görümceme biraz daha yakınlaşırken Adana ve Kayseri’den de daha fazla uzaklaşacağım.

Özlemlerim biraz daha artacak.

Küçükken kurduğu hayallere dikkat etmeli insan, başta anlattığım bu büyük ailenin tüm bireylerinin aynı şehirde yaşamasından dolayı tatilleri de yine Adana da geçirmek zorunda kaldığımdan, annem-babama niye başka şehirlere yerleşmedi kardeşlerin diye sorar ve farklı yerlerde yaşamayı hayal ederdim hep.