Gencim Güzelim Türkçeyi Katlederim.

“coq tsq eder sayqıLarımı sunarımm.. qerceqtn coq qusl oldu sayenisde 😀 hoca 00 werdi bu arada hoca sordu sen qendin mi yaptın fiqir ana mı ait die ben ewd dedim birs (Ç)alıntı yapmıs oldm ama qusura baqmaınnn 🙂 HyrLı qnLrr”

Bu nedir yahu mu dediniz?  Durun daha bitmedi devamı var.

“açıkLamasını bz buLamadık çok beğendik büyük qrntü oLarak açıkLarsınız sewinirim tşk ederim……..”

“yha süper ne gsll yapıonuz biz bu kdr becerikli degiliz çocuk glişiminde oldgumuz halde:D”

Çocuklaçocuğa gelen yorumlardan seçtiğimiz, günümüz bazı gençlerinin türkçeye gösterdiği saygıya dair örnekler. Bu tip yorumları onaylamadan siliyoruz aslında.  Örneklemeler için beklettik bir kaç tane ve  emin olun bunlar tek tük gelen yorumlar değil hergün geliyorlar aynı tarz ile. Mesaj kısaltma dili de diyemiyoruz,  kısaltılmıyor çünkü kelimeler.

Yazık değil mi  o güzel Türkçemize?

Biz kendi adımıza doğru  Türkçe kullanmak için gayret sarfediyoruz, iki kişi olmamızın avantajıyla iki farklı göz olarak okuyoruz yazılarımızı, yine de hatalarımız elbette oluyordur.  E. Ali, Blog Yazarlığında Dil Acemiliklerimiz yazısında bizlerin yazıları hakkında yazmıştı, bu yazımızda  onunla ilişkli olarak yorumlardaki güzel türkçe üzerine oldu.  Burda bahsettiğimiz hızlı yazımdan kaynaklanan hatalar değil aslında bilinçli kullanımlar.

.Türkçe de w harfi yoktur, v vardır. (Evet, sevinirim)

. q harfi yoktur, k vardır, (Qusura – kusura)

güssel olmaz, gsll hiç olmaz, türkçemizde   “z ” vardır

. Türkçedeki sesli harflerimiz güzeldir.

. Cümleler büyük harf ile başlar, kelimenin ortasında büyük harfler olmaz, kaldı ki  böyle yazmak hiç de kolay değildir. (oLarak, buLamadık)

Bu liste böyle uzayıp gidiyor maalesef. Bir dil, bir insan; peki kendi dilimizi düzgün konuşamazsak  ne olacağız ?

21/Kasım/2009– İlave:

Sevgili Ayşe Hn.’ın kızı Şeyma’nın yazdığı, annesine güzel türkçe kullanma konusunda verdiği sözü  anlattığı yorumla çok mutlu olduk. 1 kişiye bile  faydamızın olması çok gurur verici.

Ve sevgili gençler, bizler yazıda ve yorumlarda bu konudaki düşüncelerimizi, haklı korkularımızı belirttik ve  pek sebebini de anlayamadık bu konuşma /yazma dilinizin. Şimdiözellikle  sizlerden  yorum bekliyoruz. Nasıl yazarsanız yazın üstelik (hakaret/küfür olmadığı takdirde) o haliyle onaylayacağız. Bize anlatın sebeplerini, ne anlama geldiğini bu yazı stilinizin. Tek taraflı bir tartışma olarak kalmasın bu yazı.