GEÇMİŞ BENDEN GECE YOLCULUĞU

adana yolÜniversite hayatım boyunca ve ertesindeki bekarlık dönemimde babamın gece yol fobisine rağmen çoğunlukla gece düşmüşümdür otobüslerle yollara. Gündüz yolculuklarını zamanın boşa harcanması olarak düşünmüşümdür. Geceleri rahat yolculuk yapabilmek içinde kendimi eğitmiştim bayağı. Yolculuk yastıkları, uyuma stilleri, pencere kenarı koltukları hatta mümkünse orta giriş ilk koltuğu, vs. Bunlar sayesinde otobüste fazla yorulmadan , uyuyarak ertesi sabah hayata devam etmişimdir.

Evlilik ve ardından küçük prensesimizin aramıza katılmasıyla unutmuşum otobüs yolculuklarını, hele de gece yollarda olmayı ve uyuyabilmeyi. Kızımla ara sıra yaptığımız otobüs yolculukları; özellikle gündüz yapılmış, biraz uyku, biraz oyun , biraz kitap ile kızımı oyalamaya hedeflendiğim yolculuklardı.

Geçen haftaki Adana’ya tek ve gece gittim. Kafamdaki düşüncelerin etkisiyle de oldukça rahatsız bir yolculuktu. Uyuyamama değil aslında bahsettiğim. Evlilik veya ilerleyen yaşımızla birlikte hayatımızda rahatlık ve konfora alışıyoruz, eylemlerimizde konfor arıyoruz.

Mesela benim ilk aklıma gelenler;

– Kendi yatağında uyumak; oysa arkadaşlarla birlikte yapılan ev toplantıları, öğrenci evleri, sabaha kadar süren sohbetler, sonra kanapede uyuyakalmalar yok hayatımda.

– Her an markete gitmemek için yapılan gereksiz stoklar

– Küçük bir çantaya sığamamalar

– Gidilen tatillerde çocukla birlikte rahat edebileceğin yer arayışları.

– En ilginçlerinden biri, anne evinde , odanda bile uzun süre kalamamalar

– Sabah kahvaltısını artık geçiştirmemeler. Bu aslında olumlu bir gelişme, ve bizim hayatımıza çocuktan sonra girdi. Önceleri işe giderken arabada atıştırırdık bir şeyler.

-vs., vs,

Herhalde bunları ve daha fazlasını yaşayan tek kişi değiliz.

Yaşımız mı ruhumuz mu bunun sebebi?

Şimdi otobüs ile yolculuk yapacaksam ( özellikle de ender de olsa yalnız olanlar için) yol boyunca zamanı nasıl değerlendiririm diye bakıyorum. Düşünmek , dergi- kitaplarımı kesintisiz okuyabilmek için süper bir fırsat.

Hatta  güneşli toros manzarasıyla ideal.

adana toroslar yol