GEBELİKTE DİYABET

İlk hamileliğimde yaptırmadığım; gebelikte ilk kez oluşabilecek  gebelik  diyabeti testi için hastanedeydim dün.    Gestasyonel Diyabet,  ilk kez gebelik sırasında ortaya çıkan diyabet tipiymiş. Benim normalde diyabet problemim yok fakat rutin 24-28.   gebelik testlerimden birisi olarak  geçen hafta 50 gr. lık glukoz  yükleyerek yapılan tarama  testim üst sınırlarda çıkınca, 2. kontrole gerek görüldü. Anne ve bebek için riskler taşıyan bir durum olunca da haliyle tedirgin olduk biraz. Gebelik Diyabeti hakkında  bu, bu ve bu adreslerde detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün.

OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi), biraz uzun ve sıkıcı bir test.  Açlık kan şekerinizi ölçtükten sonra 100 gr.glukoz yüklemesi yapıyorlar. Ve 1. 2. 3. saatlerde kan alarak şeker değerinize bakıyorlar. Kan şekerinizde oluşabilecek dalgalanmalarla  halsizlik ve bayılma olabileceğinden etrafta dolaşmanıza izin vermiyorlar.  Hamile arkadaşlara duyurulur,  100gr. şeker testine sizde de ihtiyaç  duyulursa; yanınızda kitap veya oyalanacak başka bir şey bulundurmayı unutmayın. Ben 3 saatte kitabımı okur bitiririm diye gittim ama bastıran uyku ve  her saat kan almak için iğne yapmamak adına  sağ koluma takılan kataterin verdiği rahatsızlıkla, bitiremedim.

Sonuçlarım bu kez alt sınırlara yakın olmakla birlikte standartlar içinde çıktı, bakalım doktorumuz ne yorum yapacak?

Testi tamamladıktan sonra  işlemleri  hallederken; hemşirenin elinde bir paket bisküvi ve  meyve suyu ile bana doğru koştuğunu gördüm. ( Banko  ve laboratuar arasında biraz mesafe var bu arada)  ” Özlem hn, bunları yiyin de açlıktan bir şey olmasın” dedi.   Böyle düşünceli bir hemşire  görmek beni hem şaşırttı hem de çok duygulandırdı açıkcası.    Laboratuardan ayrılırken , birşey atıştırın hemen de diyebilirdi sadece ama O çok daha fazlasını yaptı. Böyle güzel örnekler her hastanede karşımıza çıkar inşallah.