FIRIN SÜTLAÇ

Hani derler ya çocuğun için fikir belirtmeyeceksin seni yalancı çıkarır diye, benim çok sık yaşadığım bir durumdur, özellikle de ne zaman anneme gitsek çok sık yaşarım, üstelik bir de fırça yerim annemden:) annem ne yapsa, ne pişirse çocuklar severler mi, yerler mi? diye sorar, “hayır, kesin yemezler” cevabını verirsem çocuklar beni mahçup etmeye çalışırmış gibi seve seve yer bitirirler anneannelerinin yaptıklarını. Ben niye ders almıyorsam bu tecrübelerimden, fırın sütlaç severler mi diye sorduğunda annem, hiç sanmıyorum yiyeceklerini diye cevap vermiştim.   Oysa bizimkiler yerlerken adeta kaselerin içine düşüp sütlaçlarını silip süpürdüler. Tarifi aldım annemden denemek isteyenler için işte malzemeler ve yapılışı fırın sütlaçın,

Malzemeler

6 su bardağı süt

1.5 su bardağı toz şeker

3 çorba kaşığı pirinç

1.5 çorba kaşığı pirinç unu

1.5 çorba kaşığı nişasta

1 çay kaşığı tuz,

2 yumurta sarısı ( isteğe bağlı)

Yapılışı :

Sütü bir tencereye koyup kaynatın, diğer tarafta pirinci 2 su bardağı su ile haşlayın. Nişasta ve pirinç ununu 1 bardak suyla sulandırın. Süt kaynayınca haşlanmış pirinçleri, sulandırılmış nişasta ve pirinç ununu ve tuzu ekleyin. 8 – 10 dakika kadar kaynatın, daha sonra şekeri ilave edip biraz daha kaynatın. Bu aşamada sütlacınız artık hazır; dilerseniz doğuduktan sonra ikram edebilirsiniz.

Fırında üzerinin biraz kızarmasını isterseniz, bir kase sütlaç ayırın soğutup içine yumurta sarılarını ekleyip çırpın sütlacın içine ekleyin. Eğer sütlaç sıcakken eklerseniz yumurta sarıları pişer ve sütlacın içinde görünüşüyle belli olur.

Sütlacı fırın kaplarına koyun ve benmari usulü yani fırın kaplarını su doldurduğunuz fırın tepsisine koyup üzeri kızarana dek pişirin.

Not: sütlaca yumurtayı biz çocuklar için daha besleyici olduğunu düşündüğümüz için ekliyoruz, siz dilerseniz yumurtasız da yapabilirsiniz, görünüşte hiç bir farklılık olmayacaktır.

Afiyet olsun