FERMUAR DETAYLARI İLE AŞAMALI KALEMLİK DİKİŞİ

Birmilyonkalem’in kampanyası için kalemlikleri yaparken en çok fermuar dikmekte zorlandığımı söylemiştim, 2  kalemlikten sonra kendime göre geliştirdiğim pratik yolu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öğrendiğim en önemli şey; kalemlik, küçük çanta, cüzdan, vs. dikerken fermuarın düzgünlüğünü sağlamak için dikişe fermuardan başlamak gerekiyor, fermuarı sona bırakırsanız uçlarda epey zorlanıyorsunuz. Tabi  dikiş uzmanları bu konuda benimle hemfikir midir bilmiyorum , belki de bu yazı biz acemilere göre bir tarif olacak.   Aşamalarıyla kalemlik (küçük çanta) nasıl dikilir,  aşağıda bulabilirsiniz.

1-  Kalemlikleri  tok durması için 2 kat kumaş kullanarak diktim ve  madem 2 kat kumaş içi dışı farklı olsun dedim. Her bir tarafı da yine fermuarı kolay dikebilmek için ayrı ayrı kullandım. Sonuçta birbiriyle eşit ölçülerde 2 farklı kumaştan 2 şer parça kestim. Birbirlerine diktikten sonra içlerini dışa çevirdim  ve ütüledim. Ütü fermuarı düzgün ayarlayabilmek için çok önemli.

2-Singer Tradition 2273 dikiş makinamda standart olan fermuar ayağını taktım. İşte asıl kolaylık, burada. Fermuarın yerini ayarlayıp iğneledikten sonra dikişe başladım ve fermuar ayağı sayesinde fermuarın uç kısımları hiç sorun olmadı.

3- Fermuardan sonraki kısım kolay artık; birleştirme, kapatma. Dikişten  önce yine ütülemekte fayda var.

4- Kenarları da diktikten sonra ters çeviriyoruz.

5- Bir üstteki fotodaki  gibi düz bir kalemlik de olabilirdi ama ben alttaki fotoğrafta daha net görüldüğü gibi tabanının biraz genişçe  olmasını istediğimden yukardaki işlemi yaptım.  Her iki köşesine de eşit ölçüde üçgenler oluşturarak işaret attım, üçgenin tabınını diktim, sonrasındaki fazlalığı kestim.

İşte bu da kalemliğimizin bitmiş hali.

Bu kumaştan daha önce yaptığımız sevimli kedimizi görmek isterseniz , Kedimiz Mırnav yazımıza lütfen.

Bu arada kampanya kalemliklerimizi 10 a tamamladık,  göndereceğiz. Yeni eklenen kalemlikleri de yarın yayınlarız, renk renkler..