EV MAKARNASI

Kendimi bildim bileli hamur işlerine meraklıyımdır. Daha çok küçük bir çocukken bile aile buyuklerinden kim hamur açıp mantı ya da etliekmek yapmaya başlasa hemen dizinin dibine oturup seyrederdim. Hamur açmaya da, çok becerikli olduğumdan değil hamur işlerini yemeye bayıldığımdan başlamışımdır zaten.

Bir pazar günü televizyonda home tv de bir italyan makarnası yapımını seyrettikten sonra eşim bana bakıp “hadi, sen de yap da yiyelim” dedi. Eğer seyrettiyseniz dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, italyanlar makarna  hamuruna o kadar çok yumurta koyuyorlar ki hamurları sapsarı bir renk alıyor. Bu yüzden ben de göz kararı un, üç yumurta biraz tuz ve aldığı kadar su ile bir hamur yoğurdum.

Makarna kesme nakinasının inceltme tarafından hamuru incelttim önce. Bu arada makarna yapmak isteyen gönüllüler etrafımı sardı böylece biz ailecek ev makarnası yapmaya başladık.

Hamuru yeterince inceltip bu sefer kesme tarafından geçirdik. Kesilen makarnalar tutam tutam toplanıp birbirine yapışmasın diye üzerine un serpildi

Makarnalarımızı kaynayan suyun içine atıp bir kaç dakika haşladıktan sonra suyunu süzüp tereyağda pişirdik.  Çok lezzetli, yumuşak, güzel bir makarna yapmayı becerebilmemiz çok hoşumuza gitti. Özellikle çocukların çok beğenerek yemeleri bizi çok sevindirdi.

Bu arada bu hamur açma aleti nerden çıktı diye merak eden olursa bunları fimoyla yaptığımız çalışmalarda kullanmak için almıştık. Ama ben fimoyu hiç bulaştırmadım, fimo için gerekirse bir tane daha almam gerekebilir.