ERKEN ÇOCUKLUK KİTAPLIĞI-TUBİTAK

Tubitak’ın Çoçuk Kitaplığı bizim favorilerimiz arasında. Ara ara bu seriden çocuklarımıza okuduğumuz  kitapları tanıtmaya devam ediyoruz.

Yaz döneminin başında aldığımız uyku öncesi kitaplarımızdan ikisi; “Deniz Kıyısında” ve “Çiftlikte”.  Aslında çocuk kitaplarının çeviri olanlarına karşı  önyargılıyım.  Sebeplerin başında türkçeye çevrilmiş cümleler okurken kopuk kopuk gelmesi geliyor. Bir diğeri ise çoğu zaman   anlattıkları farklı kültür ve gelenekler çocukların kafasını karıştırıyor gibi hissetmem. Farklı kültürler tabi ki öğrensin ama herşeyin bir zamanı var.    Bu konudaki örneklerimi anlatırsam konu dağılıp gidecek şimdi, en iyisi başa döneyim.

Anna Milbourne’nun   Deniz Kıyısında ve Çiftlikte çevirileri; konu bütünlüğü, sade dili, bol resimleriyle 2 güzel örnek. İlkinde denizin çekilmesi sırasında sahilde kalan canlıları gözleyen bir çocuk anlatılıyor. Diğerinde ise çiftlik hayatı.

Bugünün çocukları çok meraklı, sürekli yeni bilgiler almaya hazır bekliyorlar. Dolayısıyla bu iki kitaptaki yeni kavramlar, canlı isimleri  ve güzel çizimler  de onların  ilgisini çekti. Defalarca okuduk, okumaya devam ediyoruz