En Büyük Dinozor T-Rex

Dünyada yaşamış olan en büyük etçil canlıymış T-Rex, etobur dinozorların en büyüğü imiş ama , aslında İguanadon çok daha büyükmüş , ama o otoburmuş, zaten tam tersi olsaymış İguanadon diye bir dinazor da olmazmış.  Bütün bunları ve hatta başka dinozorlarla ilgili bir sürü bilgiyi kendi çocuklarımdan öğrendim. Onların bu aralar çok fazla ilgileri var dinozorlara karşı. Asıl adı Tyrannosaurus olan ve kısaca T-Rex diye bilinen dinozorla ilgili bildiklerimi biraz daha sayayım; arka ayakları üzerinde yürüyebiliyor, ön ayakları ise arkalara göre çok küçük. Kocaman bir kafası var, uzunluğu yaklaşık 13 metre ve kilosu ise 6.8 tona varabiliyor. Bir ısırışta tam 245 kilogram eti yiyebiliyor.

Dedim ya çok ilgileniyorlar dinozorlarla, en sevdikleri T-Rex olunca da yaptıkları resimlere, anlattıkları hikayelere hatta gördükleri rüyalara kadar sağım solum her yanımda yeşi dinazor T-Rex var. Bu yüzden benden T-Rex oyuncağı yapmamı istiyorlardı hatta bir değil, iki değil tam üç tane; Batu’ya da yapılmazsa olmaz tabi.

Burda bahsettiğim kumaşları bu yeşil dev için aldım. Kağıda koca kafalı bir dinazor çizip çocuklardan onay aldıktan sonra kumaşa geçirdim. Önce sırtındaki zigzaglarla başladım dikmeye. En kolay yeri de sırtı oldu. Oyuncağın iki yanyüzü arasına turuncu bir kumaş kıvırıp diktim. Daha sonra düzüne çevirip zigzaglar yaptım. Zigzagların aralarında kalan yerleri keserek çıkardım. Buraya kadar en kolay yeriymiş. Karnıyla, başının tepesiyle, ayaklarıyla ve ağzıyla epey uğraştım. Olmadığı yerde kıvırdım, büzdüm, yerleştirdim, neticede bu noktaya getirdim. Çocukların oyuncakla ilgili yorumu “Kafası pek büyük olmamış” cümlesi oldu. Çok daha büyük olmalıymış. Cesaretimi toplayabilirsem iki dinozor oyuncağı daha dikmeye kalkışacağım.