Einstein Ödevi

Geçtiğimiz günlerde Oğuz Kaan’ın bir proje ödevi vardı. Tarihten bir ünlünün hayatı hakkında bir yazı hazırlayıp sunum yapacaktı. Konu ilgisini çekti aslında ama bizimki pek sevmez uzun uzun yazı yazdığı ödevleri. O yüzden bu projeyi de powerpoint te slayt olarak hazırladı. Bilgisayar başında olmaktan ve ödeviyle tek tek ilgilenmekten büyük keyif alarak yaptı projesini..

Projesi için iki konu seçeneği vardı, biri Mimar Sinan diğeri Einstein. Biraz düşündükten sonra Einstein i seçti Oğuz Kaan. “Einstein ile ilgili bilinmeyen gerçekler” başlığıyla hazırladı slaytını. Bana da çok ilginç gelen Einstein’in bazı özelliklerini sizinle de paylaşmak isterim.

*Einstein doğduğunda çok koca kafalı bir bebekmiş, öyleki  annesiyle birlikte birkaç gün hastanede tutulduktan sonra normal olduğu tanısıyla hastaneden çıkarılmış.

*Einstein çocukluğunda konuşma problemleri yaşamış.Konuşmaya başladığında da çok yavaş konuşuyormuş .Bu dokuz yaşına kadar sürmüş.İlk sözcükleri ise çok ilginç Bir gece yemek yerken sessizliğin içinden sesi duyulmuş.

-“‘Bu çorba çok sıcak”
Ailesi daha önce niye hiç konuşmadığını sorunca şöyle yanıt vermiş :

“Çünkü şimdiye kadar her şey düzenliydi.”

*17 yaşında girdiği üniversite sınavında başarılı olamamış Einstein.

*Einstein öldükten sonra beyni çıkarılıp daha sonra incelenmek üzere özel bir jel içinde saklanmış. Beyninin normal bir insandan daha büyük olduğu biliniyor. Zaten kendisi de ölümünden evvel

“bu beyni kutsal bir emanet olarak yıllarca korudum.Artık ona sahip olmaktan çok yoruldum”

diye söylemiş.