EBRU SANATI İLK DENEMELER

Ebru sanatı’ na ilk ilgi duyduğum zamanlar yanılmıyorsam ilkokul yıllarıma denk geliyor. Televizyonda bir programda, suya bırakılan renk damlalarının fırça ile şekilden şekile girmesini hayret ve şaşkınlıkla izlemiştim . Çocuk aklımla kendim denemeye bile kalkıştığımı hatırlıyorum sulu boyalarım ve plastik bir kaba doldurduğum sabunlu suyla. O çalışma denediğim ilk ve son ebru çalışması!! oldu ama ebru sanatına olan merakım hep devam etti.

Ebru sanatında kullanılan su, kitre denen özel bir maddeyle yoğunlaştırılıyor. Özel hazırlanmış boyalarla özel bir fırça kullanarak çeşitli tekniklerle desenler yapıldıktan sonra su üzerindeki çalışma üzerine konan kağıda aktarılıyor. Suyunu ve boyalarını hazırlamaktan itibaren her aşaması emekli bir çalışma ebru çalışması. Sonsuz desen olanağıyla, uğraşması kadar izlemesi de çok keyifli.

Bu çalışma da Sivas’ta Şifai Medresesi nin içinde Aydın Hoca’nın yanında O’nu defalarca izledikten sonra eşimin yaptığı ilk ebru denemesi. Aydın Hoca bu sanat devam etsin diye üniversite öğrencilerine ücretsiz dersler veriyormuş. Medrese şu sıralar tadilat nedeniyle kapalı . Eşimin ebru çalışmaları umarım daha sonra devam edecektir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz www.ebrusanati.com dan faydalanabilirsiniz.