DUVARDAKİ FİLLER

kagit hamurundan süs filler

Kağıt hamuru maceramızdan sonra uzun süre ıslak bekleyen kağıt hamurlarımız ile yaptığımız çalışmaları bir süre önce tamamladık. Hamuru bir hayli fazla hazırlamışız, farklı farklı objeler yaptık. İlk çalışmamız duvardaki filler. Duvarda ne işleri var demeyin çok ulvi bir görevleri var sevimlilerin , çocukların beğendiğimiz çalışmalarını mandalla asıyoruz üzerine, bir nevi pano.

Kağıt hamuru aslında büyük gruplar ( kreş , anaokulları, okullar, vs) için daha uygun bir proje. Başta maliyet açısından. Bir diğer önemli özelliği de çocuklara geri dönüşümü fiili olarak göstermesi, bizce. Gazetelerin , artık kağıtların toplanıp nasıl tekrar şekillendirildiğini , çocukların kafasında canlandırması için iyi bir yöntem. Gerçi hamur hazırlama kısmı kesinlikle çocuklardan uzak bir ortamda dikkati elden bırakmayarak yapılmalı.

Kağıt hamurunu nasıl hazırladığımıza gelince;

kağıt hamurundan faaliyet

Gazete kağıtlarını ufak parçalara ayırıp , büyükçe bir kaba doldurup 1 gün boyunca su içinde bekletip yumuşamasını sağladık. Yumuşayan kağıtları ocakta 15 dakika kadar sürekli karıştırarak kaynattık. Soğuduktan sonra tel süzgeç ile suyunu süzdük. hamurun ne çok kuru ne de çok ıslak olması gerekiyor, elimizle de sonrasında tekrar sıktık. Bu aşamadan sonra beyaz mobilya tutkalı ekleyerek iyice yoğurduk. Hamurun şekillendirilebilecek hale gelmesi gerekiyor.

Daha sonrasında bulduğumuz bazı tariflerde kaynatılırken nişasta eklendiğini gördük. Bizim hamurlar biraz pürüzlü oldu ( özellikle el ile şekillendirdiklerimiz, kalıp ile iyice bastırarak şekillendirdiklerimizde durum daha iyi). Hamurun daha pürüzsüz olması için nişasta eklemek daha iyi olabilirdi.

Kağıt hamuru ile yaptığımız objeler yaklaşık 2 günde tamamıyle kurudu.

Sonrasında akrilik boya ile mavi ve yeşile boyadık fillerimizi. Hatlarını ise beyaz akrilik boya ile yaptık. Göz kısımlarında hamur aşamasında açtığımız deliklerden kurdela geçirerek birbirine bağladık.kağıt hamurundan biblolar

Duvarda çivi olmasın diye 3M-Scotch’un ‘nin extra güçlü asma bantları ile duvara astık. Arasındaki ipe ise çocukların çalışmalarından birisini koyduk.

kağıt hamurundan duvar süsü

13 Replies to “DUVARDAKİ FİLLER”

 1. karaboncukk says:

  elinize sağlık. doğrusu bu şekilde bir biblo yapılabileceği hiç aklıma gelmemişti.Gayette güzel olmuşlar. Bu arada eliniz iyileştimi?

 2. bayıldım ben bu fillere
  ellerine sağlık
  harikalar
  ne yaratıcısın valla
  tebrikler

 3. arkadaşlar siz süpersiniz her defasında söylüyorum ama bıkmıyorum.gerçekler insanı bıktırmıyor çünkü…

 4. cok guzel gorunuyor :)) mutlu cumalar guzel haftasonları:))

 5. cocuklacocuk says:

  Sevgili Karaboncuk, elim iyileşti, lekeler için ?Contractubex sürüyorum. onlarda bayağaı azaldı.

 6. çok orijinal bir fikir bu bir iki deneme ile istenilen kıvam yakalanır değil mi,valla üşenmeyip kızlara hazırlasam kızlarım pek mutlu olur…
  elinize sağlık….

 7. eda suner says:

  Kenarı kontürlü çok güzel olmuş kızlar bence 7 adet yapın boy boyda uğuru olsun 🙂

 8. edanında dediği gibi 7 adet yapıp asmak uğur getirirmiş 🙂

 9. yaptıklarınız çok güzel olmuş ve gazete kağıtları yrrine tuvalet kağıdı koyabilirsnz ben denedm güzel oldu

 10. cnm cnm says:

  bn bi de bunu tuvalet kağıdı ile yapıldığını biliyordum 😀 <3

 11. Erdem Şenol says:

  Selamlar bu fil kalıplarını nasıl yaptığınızı öğrenebilirmiyim, daha doğrusu şekil nasıl verilir kağıt hamuru ile yapılacak objelere…

 12. cocuklacocuk says:

  Merhabalar Erdem Şenol, hamuru açtıktan sonra elimizdeki bir çizimi kalıp olarak üzerine koyup kenarlarından ayırarak yaptık, kalıp kullanarak daha iyi sonuç alabilirsiniz. kağıt hamuru kıvamını normal oyun hamuru gibi düşünüp elinizle de istediğiniz şekli verebilirsiniz.

 13. özgül yılmaz. says:

  çok güzel etkinlikler buldum . öğrendim teşekkür ederim.

Bir cevap yazın