DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

1972 de Birleşmiş Milletlerin 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede; çevre sorunlarına kamuoyu dikkatini çekmek, halkın katılımı gerçekleştirip politik ilgiyi artırmak için 5 Haziran Dünya Çevre günü olarak kabul edilmiş. 2009 için belirlenen “Gezegenizin size ihtiyacı var” ve  “İklim Değişikliği ile Mücadele için Birleşin” sloganlarıyla,  bugün Dünya  Çevre gününü kutluyoruz.

Çocuklarımıza  en az bizim yaşadığımız kadar güzel bir doğa bırakabilmek amacımız ve  çözümün parçası olabilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Geçenlerde yakınlarımızla birarada sohbet ederken; eşim  benim için yarı alaylı bir şekilde ,su kullanımı  ve çöp ayrıştırma konusundaki çabalarımı kastederek, “Suyuna ve çöpüne karışmayın O’nun”  diyordu.Bizim bireysel uğraşlarımız bir yere kadar gerçi asıl devlet politikaları ve sanayilerde çözüm. Yine de şimdiye kadar yaptığımız  uygulamalara ve yakınlarımızdan başlayarak kafa şişirmeye devam edeceğiz.

Küresel Isınmayı durdurmak için yapabileceğimiz  basit uygulamalar için ;Uygulanana Kadar Yine Yazacağız- Küresel Isınma. Ayrıca Dünya Çevre gününün resmi sitesinde evde, işte yapılacak çok güzel uygulama önerileri bulunmakta.  Sudaki Ayak izim sitesine de mutlaka uğrayın deriz.

Poşetlerden vazgeçip bez çantalar ,  fileler kullanalım. Yaptığımız makrome filenin  detayları için Makrome Çanta

Sürdürebilirlik hakkındaki bilgilerimizi oyunla test için My Sust Game

Ağaç yaşken eğilir, çoçuklarımızı çevre konusunda bilinçlendirmek için; Tema Yayınlarından Benim Çevre Kitabım

daha önce sizlerle paylaştığımız yazılarımız.

Son olarak da sevdiğimiz Kızılderili Atasözü der ki;

?SON AĞAÇ KESİLDİĞİNDE,
SON NEHİR KURUDUĞUNDA
SON BALIK ÖLDÜĞÜNDE
BEYAZ ADAM PARANIN YENMEYEN BİRŞEY OLDUĞUNU ANLAYACAKTIR??

Kaynak

Fotoğraf; Ytong un düzenlemiş olduğu “Küresel Isınmayı Objektifinize Hapsedin” yarışma birincisi Arif Tanju Korkmaz’a ait.