?DUALAR KALICIDIR?-TUNA KİREMİTÇİ

“Dualar Kalıcıdır” kitabını aslında ilk çıktığı günlerde almış ve okuyacaklarımın arasına koymuştum. Ama okuduğum kitap benim aldığım değil. Sevgili eşim aldığımız güzel bir haberin ardından bilmeden, bana aynı kitaptan hediye etti.
Kayseri-İstanbul, İstanbul- Karaçi yolculuğumun başında başladığım kitap yoldan önce bitti ve okuyacağınız kitap yazımı uçakta yazdım.
Kitabın kurgusunu çok sevdim. Yaşlı bir kadın ve yaşlı kadının, kendisini rahatlatacağını düşündüğü türkçe sohbetler için önceleri iş adına bir araya geldiği genç bayan. Genç bayanın yaralı bir kalbi ve bunun getirdiği hırçınlığı , yaşlı bayanın ise tecrübesi ve huzuru var yaptıkları sohbetlerde. Hayatlarından sundukları kesitleri zevkle okuyorsunuz. Okunacaklar listenizde mutlaka bulunsun.
Kitabın sonunda tedirgin başlayan Pakistan seyahatimin de etkisiyle ağladım. Allah’tan insanların çoğu uyku modundaydılar da görmediler. Görseler de çok umurumda olmazdı zaten. Ağlamaktan utanan bir tip değilim.( sulu gözde değilim!)
Tuna Kiremitçi’nin bu kitabından benim aldığım en önemli mesaj ; büyüklerimize ( teyzeler, halalar, enişteler, amcalar, dayılar, neneler, dedeler, vs) ve hastalarımıza yaptığımız ziyaretlerin , onlarla yapacağımız sohbetlerin her iki taraf için de kıymetinin vurgulanması oldu.
Benim hayatımda çok önemli bir yeri olan rahmetli anneannem ve babaannemin anlattığı o güzel hikayeleri kaydetmediğime yanarım bazen onları gerekiği gibi dinlemediğime üzülürüm.
Kalanlar için fırsat elimizdeyken kaçırmayalım derim.