Domuz Gribi de Neymiş?

Geçtiğimiz çarşamba akşamı saat 8 gibi Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün aldığı ani bir kararla Kayseri’de okullar Domuz Gribi nedeniyle 1 hafta süreyle tatil ilan edildi. Önümüzdeki perşembeye kadar sürecek bu zorunlu tatil.  Söylendiğine göre Kayseri’de hastaneler domuz giribi şüphesiyle başvuran insanlarla tıklım tıklım doluymuş. Biz hala grip aşısı olup olmamaya bile henüz karar verememişken “o” geldi kapımıza dayandı, geç bile kalmış olabiliriz. Bu konuda ki düşüncelerimizi sevgili dostumuz Mavianne çok güzel özetlemiş, üstüne söylenecek söz yok.  

Aşı olmaya hala karar veremedik dedik ama elimiz kolumuz bağlı da beklemiyoruz, doğru beslenmeye çalışarak bağışıklık sistemizi güçlendirmeye uğraşıyoruz. Bunun için geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesinde yayımlanan bir haber başucu listemiz oldu.

Domuz gribi deyince, (h1n1) i diğer griplerden ve soğuk algınlığından ayıran özellikleri nelerdir bir göz atmak isterseniz lütfen tıklayın.

İşte domuz giribine karşı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamızı sağlayacak yiyeceklerin listesi

Kırmızı biber: Portakalda bulunan C vitamininin 2 katını içerir. C vitamini gribin etkisini yüzde 80 oranında azaltabilecek kadar güçlü bir silahtır.

Yoğurt: İçinde bağırsaklarda mikroplarla savaşan yararlı bakteriler olan probiyotik bulunur. Böylece grip virüsü vücutta barınamaz.

Yeşil çay: Bağışıklığı güçlendiren ?epigallocatechin gallate? isimli kimyasalı içerir. Günde 3 fincan tavsiye ediliyor.

Ginseng: ABD?li bilim adamları günde 2 tane 200mg?lık ginseng kökü kapsülü alan insanların grip riskinin yüzde 31 azaldığı belirlendi. Bağışıklığı harekete geçirir.

Badem: Hastalıklarla savaşan antioksidan E vitamini bakımından zengindir. Gripten korunmak için her gün bir ara öğün olarak 24 tane badem yemeye çalışın.

Taze patates: İçindeki ?beta carote ?, gribe karşı koruma özelliğini verir. Vücutta A vitaminine çevriliyor ve grip tedavisinde önemli rol bir oynuyor.

Tavuk suyuna çorba: Vücutta mukus üretimini artırarak gribin boğaz ağrısı ve öksürük gibi etkilerini yatıştırmaya yardımcı olur.

Sarımsak: Sülfür maddesi grip sezonunda bu hastalığa yakalanma riskini 2.5 kat azaltıyor ve virüsü öldürme özelliği de bulunuyor. Taze sarımsak daha etkili.

Zencefil: İçeriğinde doğal olarak bulunan ?gingerol? maddesi, her türlü enfeksiyonu uzakta tutmaya yardımcı. Zencefil çayını tercih edebilirsiniz.

Ceviz: Antioksidan selenyum soğuk algınlığı, grip ve kansere karşı koruma sağlar. İçindeki selenyum oranı diğer tüm gıdalardan 10 kat oranında daha fazladır.

Turunçgiller: Önemli bir C vitamini kaynağıdır. Özellikle sigara kullanıyorsanız gribe yakalanma riski daha yüksek olduğu için bol bol C vitamini almanız gerekiyor.

Bal: Doğal olarak antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çaya ya da yoğurda katarak tüketirseniz etkisi daha da güçlü olur.

Lahana: Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil renkli yaprağa sahip sebzeler, bağışıklık sistemini gribe karşı güçlendiren D vitamini bakımından zengindir.

Mantar: Beta-glucan isimli gribe karşı koruyan bir madde içerir. Bağışıklığın grip virüsünü tanımasını ve onu yok etmek için harekete geçmesini sağlar.

Yulaf: Lif, E ve B vitamini ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller ve beta-glucan?lar bakımdan zengindir.

Elma: Bilim adamları, düzenli olarak elma yiyen insanların gribe yakalanma riskinin azaldığını ortaya koydu. Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 25?ini karşılar.

Kırmızı et: Bağışıklık sistemini harekete geçirmek için kırmızı et tüketmek gerekiyor. Yetişkinlerin günde ortalama 40-60 gram et tüketmesi tavsiye ediliyor.

Balık: Omega 3 tüketimini artırarak grip ve benzeri enfeksiyonları uzakta tutabilirsiniz. Haftada 2 porsiyon balık tüketilmeli.

Soğan: Doğal antibiyotikler içerir. Bunun yanında gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendiren ?quercetin? isimli bir madde de bulundurur