DOĞUM ÇANTASINDA NELER OLMALI?

Eski mesai arkadaşlarımdan Selime aralık başında ikinci bebeğini kucağına alacak inşallah. Yeni doğum yaptığım için bana  sormuş, doğum çantasında neler olmalıydı diye. Doğuma giderken yazmamışım, aslında biraz da isabet olmuş yazmadığım, iki doğumumda iki farklı tecrübe yaşadım, onları da paylaşayım dedim bu vesile ile.

Önce bence doğum çantasında olması gerekenler;

Anne için; hamilelik sağlık dosyanız, önden açılan gecelik (2-3 adet), sabahlık, emzirme sütyeni, atlet, çorap, iç çamaşırı, hasta pedleri( kadın pedleri yeterli gelmiyor), hastaneye çıkışta da giyebileceğiniz rahat kıyafetle gidilmesinde fayda var,    doğum sonrası moral olması için biraz makyaj malzemesi ve  cicili  saç bantlarını da unutmamak gerek. Bir de çanta ile alakalı değil ama oje de sürmemek lazım, ameliyata girerken siliyorlar hepsini. Oysa bu doğumda ne çok uğraşmıştım  kırmızı ojelerim düzgün olsun diye, ilkini unutmuşum.

Bebek için; body, tulum, çorap, şapka, eldiven, yelek-hırka, battaniye,  bez, ıslak mendil varsa anakucağı

Dikkat ettiyseniz pek adet yazmadım çünkü yukarda da belirttiğim gibi benim 2 doğumumda  2 farklı tecrübem oldu bu konuda. İrem de bavulumuzdakiler bebek için yeterli olmadı. Kerem de hazırladığım koca bavulu ise hemen hemen hiç kullanmadan getirdim eve. Hastaneyi ayarlarken bu konuyu da konuşmak  gerekiyormuş, artık geç olsa da anlamış bulunuyorum 🙂

İrem’i  doğurduğum hastane bizim eşyalarımızı kullanıyordu, biz de acemiydik,  ilk gece battaniyesine çişi çıkınca battaniyesiz kaldık. Üstelik kıyafetlerinin de tek yedeği olunca  çamaşırları yıkandı  ve  radyoterde kurutulmaya çalışıldı. Ben hiç kalkamadığımdan anneciğim uğraştı bu işlerle.

Kerem’in doğumunu ise Kadiköy Şifa’da yaptım ve ilk doğumumdan etkilenerek epey yedekli bir bavul hazırladım hem bebeğe hem kendime.   Hiç sormayı da akıl etmemişim giderken.  Ameliyathaneye girdiğimde hemşirelere, “bebeğin kıyafetlerini  verdiler mi?” diye soruyordum, gerek olmadığını söylediler. Gerçekten Kerem için getirdiğim kıyafetleri sadece taburcu olurken giydi, her gün  bebek bakımı yapılırken,  banyosu yapılıp kıyafetleri değiştirilip bize geri getiriyorlardı bebeğimizi. Alt değişimlerini onlar yapıyordu, bez dahi kullanmadık.  Benim içinde aynı şey söz konusu, ihtiyacım olan pedleri odamıza bıraktılar. Dolayısıyla hazırladığım bavulun çok az kısmını kullandım

Kısacası Selime’ cim,  doğum yapacağın hastaneyi seçtiysen ordaki koşulları mutlaka detaylı öğren ki gereksiz yere bavulu doldurmayasın ya da tam tersi eksik kıyafetler için çamaşır yıkamak zorunda kalmayasın.  Bebeğine sağlıkla kavuşmanı diliyorum.


Sevgili DoktorveAnne, Esra’nın yorumu üzerine yazıda eksiklikler olduğunu farkettim.     hastaneye giderken yanınızda olması gerekenlere ilavedir:

Fotoğraf makinası,biz heryere taşıdığımız için gerekli görmedik eklemeye sanırım.  O ilk anları kaydetmek için varsa kamera. Gelen misafirlere ikram için şeker, çikolata. Kendi bebek şekerlerimi nasıl yaptığımı anlatmıştım. Oda süslemelerde çok moda, benim canım arkadaşlarım kapı süsü ve bebek yastığı yapmışlardı bana.