Doğal Sağlık Tüyoları

Bugün ÇokBilmiş’in Doğal Ürünlerle İlk yardım yazısını okuyup çok faydalı olduğunu düşündük.  Bizim bildiğimiz  doğal yöntemleri de paylaşmak iyi olacak.

İlki bizim  Gürcü yardımcımızdan öğrendiğimiz ve geçtiğimiz sonbahardan beri uyguladığımız bir yöntem.  Soğuk algınlığı, nezle, grip  döneminde kafayı sararak  uyumak, bazen bir bere bazen de örtü iş görebiliyor. Ben boğazımı da sarıyorum örtü ile ve inanılmaz faydalı. Bizde ki “Ayağını sıcak tut başını serin” hastalık hali için geçerli değil sanırım. Mari’miz  istersen şort giy, ama kafayı ört diyor. Hatta kendi bu kış grip olduğunda açmış tüm pencereleri kafayı sarmıştı sadece 🙂

Bir başkası ise  bizim ailenin mucize bitkisi kantaron.  Bizim yaylada kantaron yetişiyor ve annemler her yıl  taze kantaron çiçeklerini zeytinyağı içerisinde güneşte bekleterek kantaron yağı  yaparlar. Özellikle açık  yaralar, ağız içi pamukçuklarda çok etkilidir. Pamukla açık yaranın üzerine sürdüğünde yaralar çabucak iyileşir, kantaronla yara berelerimi az geçirmedim.

ÇokBilmiş’in  yazısında doğal birçok ilk yardım bilgisine ulaşabilirsiniz, buraya lütfen