DİPSİZ GÖLDEKİ BALIKLAR

O kadar çok fotoğraf birikiyor ki bilgisayarımda sık sık lüzumsuz fotoğrafları ayıklayıp silmem gerekiyor. Geçenlerde rutin bilgisayar temizliğimi yaparken bu fotoğrafları buldum. Geçtiğimiz şubat tatilinde Kastamonu seyahatimiz esnasında çektiğim Dipsiz Göl’e ait fotoğrafları.

Dipsiz Göl Kastamonu – Karabük arasında Safranbolu yakınlarında yer alan, yıl boyunca ısısının hiç değişmediği ve ismi gibi gerçek anlamda da dibi olmadığı söylenen doğal bir göl. Daha doğrusu ben küçükken öyleydi, son yıllarda gölün kenarlarına bir metre genişliğinde beton dökülerek sınırlandırılmış, etrafına dinlenme tesisleri yapılmış bir yer haline getirildi. Her Kastamonu’ya gittiğimizde önünden geçer giderdik, ama ilk defa bu son halini görme fırsatım olmuştu.

Arabamızı yakınına park edip, ben çocuklara “bu gölün dibi yoktur, dalgıçlar dalmışlar araştırmışlar göl çok derin olduğu için dipsiz olarak nitelendirmişler ” diye anlatırken gölün kenarına varmıştık bile, etrafı çitle çevrilmiş olan göle eğilip bakıldığında kenarlarında görünen betonun derinliği yaklaşık 1 metre olduğu için Kadir Mert “anne dalgıçlar nasıl bulamamış bu gölün dibini, ben bile görüyorum” diyerek tepkisini belli etti.
Gölün etrafında bir masaya oturup çaylarımızı sipariş verip garsondan ekmek getirmesini istedik.

Çocuklar anneanneleriyle birlikte ekmeği ufalayarak göldeki ördekleri beslemeye başladılar.

Ördekler efendi efendi yemeye çalışırken ekmek parçalarını, birden bire bir grup azgin balik beliriverdi gölün dibinde

Balıklar öyle arsız, öyle pişkindiler ki ördekleri hiç önemsemeden ekmek kavgasına başladılar. Bazı balıklar sudan dışarı atlayarak kapmaya çalışıyorlardı ekmekleri. Özellikle fotoğrafta ortalarda görünen, çocukların tabiriyle “inek desenli” olan  balık içlerinde en açıkgöz balıktı.

dipsiz göl

Balıklar daha arsızca ekmeklerine mani olunca ördekler geldikleri gibi efendi efendi uzaklaştılar yine

Bulanıklık nedeniyle net çıkmasa da suyun dibinde gördüğümüz ördek yumurtası da çocukların çok ilgisini çekti.