Dinazorlara Yolculuk Sergisi

Dinazorlara Yolculuk Sergisi geçen haftadan beri kızımın dilindeydi. Dünyanın en gelişmiş robotlarını üreten Japon “Kokoro” firması müze için hareketli ve ses  çıkaran dinazorlar üretmiş. İngiltere’nin Natural History  Museum ( Doğa Tarihi  Müzesi)sergilenen  Dinazorlara Yolculuk Sergisi  İstanbul’da Torium Alışveriş Merkezinde sergileniyor.   Pazar günü   İrem’le yaşıt yeğenimi de alarak  erkenden yollara düştük. Sergiye çocukların ilgisi yüksek, gelen çocukların mutlulukları yüzlerine yansıyordu. Benim adlarını söylemekte zorlandığım  dinazorları  ziyaretçi çocukların  tek tek isimleriyle biliyor olmaları şaşırttı beni. Dinazorlarla yakından ilgilenen ne kadar çocuk varmış meğerse.  Sergi içerisi şenlikliydi anlayacağınız.

En çok ilgili çeken T-Rex idi. Ben yine kendi adıma bizim T-Rex oyuncağından önce haberim yoktu çocukların T-Rex tutkusundan, sürüngenlerin kralı anlamına geliyormuş isminin anlamı. Bu arada  T-Rex oyuncağımızı görmüş müydünüz, görmediyseniz bir tık.

Devasa bir dinazor, sergilenen T-rex yaklaşık  gerçek boyutunun yaklaşık 3/4  ü kadarmış.  Gerçek ayak izi fosili ve kafatası maketi vardı.  Ayak izinin içerisine bizim çocuklar rahat oturup bağdaş kurabilirler.

 

 

Dinozorlar aleminin kralı  T-REX’den başka, kısa ama dayanıklı ve güçlü bacakları ile ANKYLOSAUR, boynuzlarıyla hafızalara yerleşen TRICERATOPS, balıkla beslenen BARYONYX, Devekuşu dinozoru olarak bilinen ORNITHOMIMUS ve yumurta hırsızı olarak ünlenen OVIRAPTOR ve daha bir kaç dinazor daha vardı sergilenen.

Çok uzun süreli gezilecek bir sergi beklentisi içine girmeyin, yarım saatte falan geziliyor.  Diğer yandan eğer çocuğunuzun ilgisi  ve fırsatınız varsa kaçırmayın derim Dinazorlara Yolculuk Sergisini, hazirana kadar açık olacakmış.