ÇORAP KUKLA

Pazar günü güneşi fırsat bilip,  gazete ve kitaplarımızı da yanımıza alarak parka attık kendimizi. Parktaki oyuncaklarda oynayan, tırmanan, çimlerde yatan kızım bir kaç saatin sonunda bir hayli yorulmuştu.  Sonrasında yediğimiz yemeğin ardından eve dönüşte “biraz uyusak eve gidince” deyince hemen tedbir almak gerek diye düşündüm. Anneler  babalar bilirler, çocukların uyku düzenini bozmak sizin düzeninizi dolayısıyla moralinizi bozabilir. Biraz gaddarca oldu ama akşam üzeri uyuyup, gece normal yatma saatinde kalkarsa pek iyi olmuyor.  Bir kaç saat  birlikte oynayıp  uyku saatini öne çekmenin daha iyi olacağını düşündüm ben de.  Sunduğum bir kaç faaliyetten, çorap  kukla yapma fikrini seçti.

Çorap Kuklanın ağırlıklı olan dikiş kısmına pek katkısı olamadı ama  aşamaları izlerken güzel sohbetler yaptık.

Çorap kuklanın yapılış aşamaları ise şöyle;

Malzemelerimiz; çorap, düğme, kumaş parçaları, makas, dikiş ipliği ve iğnesi.

Çorabın ağız olacak burun kısmını keserek başladık.

Ağız için kullanacağımız kumaşı her iki parçaya da diktik.

Ters çevirdiğimizde ağız daha belirgin oldu.

Elimize geçirip ölçerek göz burun ve kulak kısımlarını kalemle çizdik üzerine.

Burun ve gözleri diktik. Burda size bir tavsiye ; yüzünün detaylarını ağızdan önce yapmanız daha iyi olacaktır, sonrasında dikmek biraz daha zor oluyor.

Kulaklar için  kestiğimiz parçaları ayrıca dikip ters çevirdik. Çorabın üzerinde kulağın geleceği yerleri makasla açtık ve bu kısma kulakları diktik.  Son olarak markör kalemlerle burun detaylarını  çizdik.

Sonrası malum hemen oyuna başladık.

Köpekleri öyle seviyor ki, bizim kuklayı bile  okşadı uzun süre.

Çoraptan yaptığımız başka bir faaliyetimiz “Bizim Düldül” ise  özellikle erkek çocukların hoşlarına gidecek bir faaliyet.