Çorap Bebek

Her evde anlam veremediğimiz bir şekilde kaybolan çoraplar vardır değil mi?   Kız çocuğu sahibi  olunca cicili bicili çoraplar da oluyor tek kalanlar arasında. Bir süredir bir kenara atayım, nasıl olsa bir şeyde kullanırım diye biriktirdiklerim arasına tek çoraplar da girmişlerdi. Hep söylüyoruz ya bu craft işi çok fena, ucu yok ,her şey potansiyel malzeme atmaya kıyamıyorsunuz:)

İşte bu  çoraptan geri dönüşüm bebek de böyle çıktı ortaya.  Siz de yapmak isterseniz;

Kullandığım malzemeler: Çorap, amigurumi göz ( düğme de olabilir), nakış ipi, saçlar için yün, makas, uygun renkli iplik ve elyaf

Yapılışına gelince;

Çorabın burun kısmına amigurumi gözleri yerleştirmekle başladım. Gözler Hayal Arkadaşlarımdan, yerleştirmesi  kolay değil ama sabitlenince çıkması imkansız, yerleştirirken hafif zedeledim sağ göz kısmını 🙁  Nakış ipliği ile ağzı işledikten sonra kafa kısmını elyaf ile doldurup alt kısmını büzerek diktim.   Bir yandan da  yine başka bir çoraptan kolları dikmiştim. Kolları gövdeye diktikten sonra bacak olarak kullanacağım kısma kadar elyaf ile gövdeyi doldurdum.  Bacaklar için  çorabı ortadan ikiye kestim ve her iki parçayı da dikerek bacakları oluşturdum.  Dikerken uç kısmı elyaf doldurmak için tam kapatmadım.  Son olarak bacak kısmının elyaflarını doldurduktan sonra  dikişle kapattım.  Pempe yünden saçlarını da yapınca bebeğimiz tamamlanmış oldu.

Bu ilk denemeydi, elimizdeki stokla bir kaç arkadaş  daha yapacağız bu pembe saçlı çorap bebeğe.