Çöp Ve Çöp Tenekesi

Çocuklarımıza öğretmemiz gereken şeylerin  arasında çöp- ve çöp tenekesi ilişkisi mutlaka olmalıymış.  Ve ne mutlu ki biz çocuklarımıza bunu kazandırmışız. ÇÇ ailesi olarak ,  gerekirse çantamıza/ arabamıza koyarız ama çöpümüzü asla yere atmayız. Bazen sinir oluyor tabi, elinde çöp ile  “Anne bunu ne yapacağım ?” diye bekleyen bir çocuk . Yine de tersini yapan insanlardan olmadığımız için de kendimizi üstün görüyoruz açıkcası.

Nerden çıktı tüm bunlar? Cumartesi sabahı sıcak çıkmadan , kör vakitte Kerem’le rutin park ziyaretimizi yaptık. Ramazanın da etkisiyle  sokaklar bomboştu. Ama geceden izler bırakmıştı sevgili park ziyaretçileri.  Fotoğraf makinam yanımda olsaydı da gösterebilseydim sizlere. Çeşit çeşit cips ve bisküvi  paketleri ,  boş içeçek kutuları   her yere dağılmışlardı , çekirdek kabuklarını , izmaritleri hiç saymıyorum bile ne acı ki onları kanıksadık  hepimiz biraz değil mi?  Akşam üzerleri  yaptığımız park ziyaretlerinden gençlerin de çok uğrak yeri olan bir park olduğunu bildiğimden ve yenilen abur cuburlardan yine genç arkadaşlarımızın izleri diye düşündüm ben.   Çöp attıklarını gördüğüm zamanlarda  uyarmış  ve kendimi büyük teyze gibi hissetmiştim  🙁 , üstelik  nasihat verirken.

Bizler evlerimize gösterdiğimiz titizliği, sokaklarımıza ve parklarımıza  da göstersek  her şey daha güzel olacak.

İlave; İrem 2-3 yaşlarındayken aldığımız ve uzun süre okuduğumuz, “Işık’ın Temiz Dünyası- Parkta/ Piknikte/… “diye  müzikli kitap serisi vardı,  temizliği mikropları anlatması açısından çok güzeldi.