ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE BESLENME

Çocukların beslenmesinde ne yazık ki bir çok anne sorunlar yaşıyorlar. Genellikle anneler çocuklarının iştahsız olduğundan veya yemek seçtiklerinden şikayetçiler. Oysa günümüzde beslenme ile ilgili en önemli sorunlardan biri yetersiz beslenme olduğu kadar da obezite. Bizim gibi, okulumuz da bu konuya çok önem veriyor ki, anasınıftaki oğlum tarafından bana getirilen bu bilgiler TED Kayseri Koleji Rehberlik ve Danışmanlık departmanı tarafından hazırlanmış. Çok faydalı olduğunu düşündüğümüz için bu yazıyı sizlerle de paylaşmak istedik.

* Çocuğun yaşına ve olması gereken ağırlığa uygun dengeli bir diyetle beslenmesi sağlanmalı, beslenme alışkanlıkları düzeltilmelidir.

* 5-8 yaş grubu çocuklar için ” düşük enerjili diyetler” in kullanımı sakıncalıdır. Ailenin diğer üyeleri doğru beslenme alışkanlıkları ile çocuğa örnek olmalıdır. Çocuğun yediği besin miktarı başka çocuklarla karşılaştırılmamalıdır.

* Her öğünde dört besin grubundan yiyecek bulundurulmalıdır.

Besin Grupları

a. Süt ve süt ürünleri

b. Et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagil, fındık vb.

c. Taze meyve ve sebze

d. Tahıllar ( Ekmek, pirinç, bulgur, büsküvi vb.)

* Çocuk oyunla, pazarlıkla, masallarla beslenmemelidir.

* Tüm aile bireylerinin bir arada sofrada oturarak beslenmesi alışkanlık haline getirilmelidir.

* Televizyon reklamlarından etkilenerek, enerji yoğunluğu yüksek, şeker ve yağ içeriği fazla olan hazır besinler ( çikolata, şeker, cips vb.) verilmemelidir.

* Bu tür besinler yerine; ara öğünlerde hem çocuğun iştahını kesmeyecek hem de sağlıklı beslenmesi için gerekli olan meyve, taze meyve suyu, ayran ya da süt gibi besinler seçilmelidir.

* Yaşamın ileri ki dönemlerindeki beslenme alışkanlığının bu dönemde yerleştiği unutulmamalıdır.

* Oyun oynarken, televizyon izlerken beslenmek çocuğun farkında olmadan fazla besin tüketmesine neden olabilir.

* Yemek öncesi, gelişigüzel besin tüketimi, çocuğun öğünlerde yemek yemesini engeller.

Bütün çocuklarımıza sağlıklı günler diliyoruz.