ÇOCUKLARIN SORULARI

çocuk merakı Arabada , özellikle uzun yollarda bize kendi çocuk şarkılarını (Bu konuda bence en güzeli TRT çocuk şarkıları arşivi ) dinlettiren kızım son zamanlarda bizim dinlediğimiz müziklere dikkat kesilmeye başladı.

Takıntı şarkımız ise ; ” Benim Adım Ebruli- Biraz Gerçek Biraz Rüya”. Ezginin Günlüğü’nün 25. yıla özel, farklı sanatçılar tarafından seslendirilen şarkılarından oluşan “Çeyrek ” albümünde , sevgili hemşerim, Yaşar’ın söylediği şarkı.

İlk önce nakarat ezberlendi doğal olarak ve sorular başladı;

– Anne bunu kim söylüyor?

– Yaşar

– Anne ama benim adım “Ebruli” diyor, niye ?

Sonra şarkının ” sen unut geçmişini, ben aklımda tutarım” sözüne takıldı.

– sen unut geçmişini ne demek?

-yani küçüklüğünü unut diyor

– anne ama ben zaten unutukum (unutukum kelimesini nerden bulduysa?), sen aklında tut tamam mı? Mesela mavi çıngırağımla birlikte oynadığımı unutukum ( Mavi çıngırakta ilk aldığım oyuncaktır, bebeklik oyuncaklarıyla birlikte kaldırdım, arada kutuyu karıştırırken buluyor tabi.)

Aslında çocukların her şeyi sorma ve anlama çağında, tüm sorulara verilecek cevabınız varsa keyifli. Kavramlar ve sözcükler üzerinde sizin de tekrar düşünmenizi sağlıyorlar. Cevap verememek ise sıkıntı oluyor. Ama ne olursa olsun yalan yanlış cevap vermemek gerekiyormuş. Tekrarlayan sorularla bunu çok iyi test ediyorlar, yumurcaklar.

Kitap ve cd lerin etkisiyle uzayı, yıldızları, güneşi merak ediyor bir de, “ben uzaya gidecem büyüyünce ” diyordu geçen gün. Bende “ben gidemem, sen inşallah gidersin” diyordum, bana ne dese beğenirsiniz;

-anne yoksa korkuyor musun uzaya gitmekten?

“evet” dedim artık, yalan da değil hani.

Gece uykusundan uyanıp süt istediğinde bile soru sorma potansiyeli olabiliyor, geçende uyku arası bana “aşkolsun ne demek ” diye soruyordu, o saatte “uyu, sonra konuşuruz ” demeyi tercih ettim ama kurtuluş yok tabi sabah

“anne aşkolsun ne demek?”

sorusuyla açtı gözlerini.

Bitmez çocukların soruları ve merakı ve zaten hiç de bitmesin!