Çocukların Akvaryum Hobisi

Yeniyıl hediyesi olarak babaannemiz çocuklara akvaryum aldı. Bizimkiler epeydir meraklı balık beslemeye, ama bu kez doğuracak, çoğalacak balıklar istiyorlardı.

Akvaryum satan dükkana gittiğimizde aklımızda sadece lepistes almak vardı. Ben lepisteslerin de japon balıkları gibi kolay bakılan balıklar olduğunu zannediyordum ama değilmiş;  yaşamaları için geniş bir akvaryum ve içine filtre, ayrıca termostatlı bir ısıtıcı gerektiğini öğrendik ve  hepsini aldık. Balıkları almayı bir sonraki güne bırakıp evde akvaryumu kurduk önce, su ile doldurup kumunu koyduk. Suyun ısısını 26 dereceye göre ayarladık. Bizimkiler ertesi günü zor ettiler dolayısıyla okul çıkışı yine kendimizi akvaryumcuda bulduk. . Lepistes tropikal bir balık olduğu için aynı tür balıklarla birlikte yaşayabilirmiş. Buna uygun olarak birkaç pilati balığı, birkaç çöpçü ve bir de vatoz aldık. Babamız küçükken çok uğraşmış balıklarla oysa ben hiçbirini tanımıyorum bile, akvaryumcuda her camekanın önünde balıklara bakıp bu bizimkilere olur mu?, bu uyar mı? diye tek tek sorduk.

Eve gelip balıkları akvaryuma koydu çocuklar, herbirimiz tv izler gibi camekanın önüne dizilip dakikalarca balıkları izledik. Bu arada pilatilerden birinin hamile olduğunu anladık. Ertesi gün yine akvaryumcuda bulduk kendimizi ve doğum esnasında anneyi ve bebek balıkları ayırabilmek için  tülden kafes şeklinde bir yavruluk aldık. Ayrıca orada tombik tombik yüzüyorken gördüğüm balon balıklarından da bir çift aldım.

Balon balığının fotoğrafta görüleni çok uyumlu çok şirin. Diğer balon balığımız ise çocukların deyimiyle seri katil çıktı. Çoğunlukla hareketsiz durduğu için önce vatozu ısırmaya başladı, sonra tek tek diğer balıkları rahatsız etmeye. Kadir Mert yanıma gelip “anne ben bu balıktan korktum biraz çünkü akvaryumun huzurunu bozdu” deyince balon balığına ilk hapis cezası geldi. Kendisini bir gece akvaryumdan ayırıp yavruluğa koymak zorunda kaldık. Ertesi gün karnını doyurup akvaryuma geri koyduk, balık akıllanmışa benziyor.. şimdilik!

Vatozun hep aynı yeri temizlediğini farkedip hasta olduğunu düşünmeye başlamıştım, yeğenim balığın gece gezdiğini söyledikten sonra takibe aldım ve haklı olduğunu anladım. Gündüz hep aynı yerde duruyor ama gece hareketleniyor ve bütün akvaryumu turluyor, midyelerin içine giriyor, her bir köşeyi geziyor, temizliyor.

Hamile pilatinin dört gün içinde karnı hızla büyüdü, bu doğurur artık diyerek onu yavruluğa ayırdık , ama balık strese girdi ve hiç kımıldamaz oldu, diğerlerinin yanına koymak zorunda kaldık ve  yine akvaryumcuya gidip bu kez yavruları saklansın da diğer balıklar tarafından yenmesin diye bir bitki aldık . Şimdi gelip gidip bakıyoruz, o doğurmadan biz dokuz doğuracağa benziyoruz..

Çöpçü balıklarımızı önce iki tane almıştık sonra dörtledik, gün boyunca hertarafı temizleyip duruyorlar.

Bizim gibi akvaryum hobisi olanlarınız varsa önerilerinizi dinlemekten memnuniyet duyarız.