ÇOCUKLARIMIZLA CİNSELLİK HAKKINDA NASIL KONUŞALIM?- BENGİ SEMERCİ

Bengi Semerci “Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?” kitabını iyi ki yazmış. Çoğumuz için   çocuklarımızın soruları karşısında nasıl cevap vereceğimizi bilemediğimiz bir konu cinsellik. Bengi  Semerci; bu zorluğun sebebinin biz anne ve babaların bilgilerimizden emin olmayışımız , yanlış bir şeyler söylemekten korkmamız ve hazırlıksız olmamız olarak sıralıyor.

Kitabın arka sözünde  de buna paralel olarak diyor ki;

“…. Uykusu, beslenmesi, yürümesi, fiziksel gelişiminin sağlıklı olması çaba gerektirir. Sevgi vermek, bağlanmak, ilişki kurmak, onu anlamak, isteklerinizi anlatmak ve ruh sağlığını oluşturmak bilgi gerektirir. Anne- babalık serüveni, aynı zamanda bir eğitim ve bilgilenme sürecidir. “

“Cinselliğin doğru yaşanamaması, beraberliklerin bu nedenle sonlanması bir yana, bu karmaşanın çok daha vahim sonuçları ile karşılaşılmaktadır. Mutsuzluklar, cinayetler, ve intiharlar çoğu kez cinsel bilgi yetersizliği ile örtüşür. Bilgisizlik, çocukların ailelerin ve toplumun ruh sağlığını olumsuz etkiler. Tüm bu serüvenin gidişini değiştirebilmenin yolu ebeveynlerin cinsellik konusunda bilgilenmeleridir. Ebeveynlerin bilgi sahibi olması da yeterli değildir. Hangi bilgiyi kaç yaşında ve ne şekilde çocuklarına aktaracaklarını da bilmek zorundadırlar. “

Kitaptaki konular yaş gruplarına göre sıralanmış ve açıklanmış.  Genel bilgiler ve sonrasında 2-6 yaş arası dönemi okudum ben.  Örneklerle birlikte akıcı bir anlatımı var. 7-12 yaş 12-21 yaş olarak devam ediyor bölümler. Bu özelliği ile de her zaman yanımızda bulunması gereken bir kaynak kitap.

Kapak tasarımına da bayıldığım kitabı okurken çok faydalandığımı söylemeliyim. Bengi Semerci’ye teşekkürlerimi iletiyorum.