Çocuk Klasikleri?nden..

Çocuklar çok küçükken, her gece yatmadan evvel birkaç sayfa kitap okurduk ki okuma öğrendikleri zaman kitap okuma alışkanlığı edinebilsinler.  İkisi de okuma yazma öğrenince öğretmenlerinin de teşvikleriyle yatmadan evvel kendileri okumaya başladılar kitaplarını. Yine de annelerinin okuduğu kitabı dinlemek ayrı bir zevk olsa gerek ki, bu yaz okumaları için hazırladığım kitapları yalvar yakar bana okutmaya başladılar. Çocukların ilgiyle dinlediği kitaplardan ilki” Oz Büyücüsü”  Ben de kitabı çocukken de çok severek okuduğumu ve filmini de ilgiyle izlediğimi hatırlıyorum.

Kitap Dorothy adında bir kız çocuğunun köpeği Toto ile birlikte bir kasırga sırasında hortuma kapılarak  kendisini büyülü Oz Ülkesinde bulmasıyla başlıyor. Geri dönüş yolunda  Oz Büyücüsü’nden farklı  farklı dilekleri olan; beyinsiz bir korkuluk, kalbi olmayan teneke adam , cesaretsiz aslan gibi ilginç arkadaşlar ediniyor. Hep birlikte çıktıkları ve tuhaf olaylarla karşılaştıkları bu serüven, herbirine güzel özellikler katıyor. Çocuklarınıza okuyabileceğiniz ya da okuması için önerebileceğiniz oldukça keyifli bir hikaye Oz Büyücüsü…

Bir diğer kitabımız ise Define Adası; Jim Hawkings adında bir çocuğun annesiyle birlikte sahibi oldukları Han’a gelen eski bir korsanın sandığında buldukları define haritası sonrasında başına gelenler anlatılıyor. Özellikle 8 yaş üzeri erkek çocuklarının daha keyifle okuyabileceklerini düşünerek tavsiye ediyoruz. .

Siz ilköğretim çağı çocuklarına hangi kitapları tavsiye edersiniz ?