Ceviz Kabuğundan Kaplumbağa

Dün akşam ödevlerini erken bitirince “anne, faaliyet yapalım” demeye başladılar. Ne zamandır aklımda olan ceviz kabuğundan kaplumbağa yapmak için uygun zaman olduğunu düşündüm. “Hadi, dedim, hem ceviz yiyelim hem faaliyet yapalım”. Ben ceviz kırmaya başlarken, Kadir Mert “televizyona bakıp geliyorum” dedi ve yok oldu. Bizim faaliyet  en sevdiği çizgi film Ben10 le çakışmış, ve Ben 10 tercih edilmişti. Neticede faaliyet yine bana kaldı; ceviz kabuklarını yeşil sünger kağıdın üzerine koyup kaplumbağa şekli çizdim. Daha sonra kabukları sünger kağıdın üzerine yapıştırıp, yeşil cam boyasıyla dikkatlice boyadım.

Boyamanın sonuna doğru Oğuz Kaan gelip “ben de kendi kaplumbağamı kendim yaparım” dedi ve o da minik kaplumbağalar yaptı. Kadir Mert ise Ben10 uğruna bu faaliyetten yoksun kaldı.:)

Daha önce biri oyuncak biri anahtarlık olmak üzere iki kaplumbağa yapmıştık, kartondan yaptığımız kaplumbağayı da sayarsak ceviz kaplumbağamız bizim dördüncü kaplumbağamız oldu.

Not: Cevizin faydaları saymakla bitmiyor, internettenbiraz araştıracak olursanız  genel olarak cevizin , iyi bir omega-3 ve omega-6 deposu olmasının yanısıra beyin gelişimi için çok önemli olan gümüş iyon içeren tek meyve olduğu, A,B ve E vitaminlerini içerdiği, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalı olduğu gibi bir sürü bilgiye rastlarsınız.  Cevizin çocukların beyin gelişimi için de çok önemli olduğu bir gerçek ; özellikle zihin açıcı ve dikkat toplayıcı özelliği olduğu için sınavlardan önce yedirilmesi öneriliyor.