BUDAK DESENLİ AHŞAP KUTU

Yeni yıl yaklaşıyor, biz de yeni yıl hediyelerimizi şimdiden hazırlamaya başladık. Bu çalışmamızda ahşabı doğal halinde olduğu gibi gösteren budak deseni çalışması uyguladık. Bu desen ahşap boyama malzemeleri satan dükkanlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bu alet sayesinde yapılabiliyor. Uygulaması biraz el alışkanlığı gerektirdiği için bir kaç kez farklı bir alanda denemekte fayda var. Şimdi gelelim bu kutuyu nasıl hazırladığımıza.

 

Kutunun içini dışını zımparalayıp nemli bezle sildikten sonra bir kat pembe boya ile boyadık. Tamamen kuruduktan sonra üzerindeki pütürlerin gitmesi için tekrar zımparalayıp ikinci katı boyadık ve kurumaya bıraktık.

Bu aşamadan sonra kuru bir fırçayı  beyaz boyaya hafifçe değdirip fırçanın ucundaki boyanın fazlasını kuru bir bezle aldıktan sonra kutunun üzerine rastgele sürdük. Beyaz boya da kuruduktan sonra son kat olarak bordo boya sürdük ve henüz kurumadan budak yapma aletini kutunun bir ucundan başlayarak diğer ucuna kadar hem çekerek hem de aleti hafifçe diğer ucuna doğru döndürerek  desen oluşmasını sağladık. Kutunun üst tarafına iki tane budak deseni sığdırdık yan taraflarına sadece tek budak deseni yaptık.

Kutunun üzerine yapıştırmak için iki tane gül şeklinde polyester objeyi bordo ile boyayıp kenarlarını beyaz ile belirginleştirdik, kuruduktan sonra dekopaj tutkalı ile kutunun üzerine sabitledik.